Բաթումիում մեկնարկում է միջազգային էներգետիկ խորհրդաժողովը
Այսօր վրացական Բաթումի քաղաքում կմեկնարկի միջազգային էներգետիկ խորհրդաժողովը, որին կմասնակցեն 12 երկրների կառավարական պատվիրակություններ: Ավելի վաղ նախատեսված էր անցկացվել ոչ թե խորհրդաթողով, այլ գագաթաժողով, սակայն հանդիպման ձևաչափը փոխվել է:
Ինչպես հայտնում է Ռիա Նովոստի գործակալությունը, միջոցառմանը ներկա կգտնվեն Բալթյան երկրների, Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Թուրքմենիայի, Ղազախստանի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ԱՄՆ պատվիրակությունը` էներգետիկայի հարցերով պետքարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռիչարդ Մորնինգսթարի գլխավորությամբ:
Ի սկզբանե, եթե ձևաչափը չփոխվեր, նախատեսված էր նախագահներ Իլհամ Ալիևի, Լեհ Կաչինսկու և Վիկտոր Յուշչենկոյի մասնակցությունը:
Ինչպես լրագրողներին հայտնել է Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Խեթագուրին, տնտեսական այս միջոցառումը նվիրված է Հարավային էներգետիկ միջանցքի զարգացմանը և Արևմտյան Եվրոպային կասպյան էներգակիրների մատակարարման քննարկմանը:
Նշենք, որ Հարավային էներգետիկ միջանցքի հռչակագիրը սատարում են Nabucco նախագծին միացած բոլոր երկրները:

International Energy Conference launches in Batumi
Today in Georgian Batumi city launches the International Energy Conference on which partake governmental delegations from 12 countries. At first they were planning to have a summit instead of the conference, but the format of the meeting was changed.
As the sources inform, on the conference will be present the representatives from Baltic countries, Rumania, Bulgaria, Turkmenistan, Kazakhstan as well as the USA delegation headed by Richard L. Morningstar, Secretary of State's Special Envoy for Eurasian Energy.
If the format was not changed at the end, presidents Ilham Aliev, Leh Kachinski and Victor Yushchenko would also participate in the summit.
As the Georgian Energy Minister Alexander Khetaguri told to the journalists this economic event is tended to develop the South Energy Corridor and to hold discussions on the West Europe’s Caspian power-generating.