Բաքվի ջարդերը` «էթնիկ զտումներ», իսկ Ադրբեջանը` «ցեղասպանածին»
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնությամբ այսօր կլոր սեղան է կազմակերպվել` նվիրված Բաքվում 1990 թ. հունվարյան ջարդերի 20-րդ տարելիցին: Միջոցառմանը մասնակցում էին ՄԻՊ Արմեն Հարությունյանը, ՀՀ-ում փախստականների հարցերով կոմիտեի նախագահ Գագիկ Եգանյանը, իրավապաշտպաններ, փախստականների հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
ՄԻՊ Արմեն Հարությունյանի խոսքով, ներկայումս մենք մի ծայրահեղության մեջ ենք ընկել` մոռացության մատնելով այս խնդիրը, որ ինտեռնացիոնալ Բաքվից վերացավ մոտ 250 հզ-ոց հայ համայնքը և նույնը կատարվեց Ադրբեջանի մյուս շրջաններում, որտեղից ընդհանուր առմամբ մոտ 600 հզ. հայեր, որ բնիկներ էին, հեռացան:
«Միշտ հակասություններ կան թե՛ ժողովրդի ներսում, թե՛ ժողովուրդների միջև, բայց երբեք տոտալիտար համակարգը չի նպաստում դրանց խաղաղ լուծմանը: Դրա արդյունքն է նաև այն ինչ եղավ Ադրբեջանում»,- ասաց Ա. Հարությունյանը, հավելելով, որ որքան շուտ ժողովրդավարությունը դառնա դոմինանտ արժեհամակարգ երկրներում, այնքան շուտ կլուծվեն խնդիրները:
Հայաստանում Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան, ԱԺ պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը 1988-1990 թթ. Բաքվում կատարվածը որակեց որպես «էթնիկ զտումներ», իսկ Ադրբեջանը բնութագրեց որպես «ցեղասպանածին», այսինքն` ցեղասպանությամբ ծնունդ առած: Ըստ նրա, Ադրբեջանի ձևավորման առաջին իսկ օրերից տեղի է ունեցել բուն բնակիչների զտում. «Երբ նպատակ կա ստեղծել այսպես կոչված «ազգային պետություն», որ այդ պետություների ազգությունը որպես այդպիսին գալիս է ոչ թե դարերի խորքից, այլ իրենք գալիս են այդ տարածքների վրա հաստատվելու` ոչնչացնելով այդ տարածքների աբորիգեն ազգերին և ոչնչացնելով նրանց մշակութային ժառանգությունը»:
Լ. Ալավերդյանի խոսքով, այդ էթնիկական զտումները տարիներ անց որևէ զղջում առաջ չեն բերել, այլ հակառակը` ադրբեջանցիներն այնպես են նենգափոխում, որ քիչ է մնում պահանջեն, որ հայերը ներողությամբ հանդես գան: Պատգամավորը նշեց, որ սա ոչ միայն հայության, այլ մարդկության հանդեպ հանցագործություն է և պետք է ակտիվորեն հանդես գալ միջազգային ատյաններում:
«20 տարի անց էլ խնդիրը մնում է նույնչափ արդիական և Ադրբեջանը շարունակում է իր կողմից որդեգրած էթնիկական զտումները և Ցեղասպանությունը` որպես քաղաքականություն: Պետք է նոր զարկ տալ այսպիսի աշխատանքներին»,- ասաց Լ. Ալավերդյանը:

Погромы в Баку – этнические чистки, Азербайджан – геноцидогенен
Круглый стол, посвященный 20-ой годовщине январских погромов армян в Баку в 1988-1990 гг., организован сегодня по инициативе Омбудсмена Армении Армена Арутюняна. В мероприятии участвуют Омбудсмен Армении Армен Арутюнян, руководитель агентства миграции при министерстве территориального управления Армении Гагик Еганян, правозащитники, представители общественных организаций беженцев.
По словам А.Арутюняна, сегодня мы впали в некую крайность, предав забвению тот вопрос, что из интернационального Баку была насильственно изгнана примерно 250-ти тысячная армянская община, и то же самое произошло в других районах Азербайджана, откуда в целом были депортированы порядка 600 тысяч местных армян.
«Всегда есть противоречия как внутри народа, так и между народами, однако тоталитарная система никогда не содействует их мирному разрешению. Результатом этого и стало произошедшее в Азербайджане», - сказал А.Арутюнян. Он отметил, что чем раньше демократия станет доминантой в системе ценностей государства, тем быстрее разрешаться проблемы.
Первый Омбудсмен Армении, депутат парламента Лариса Алавердян квалифицировала бакинские события 1988-1990гг. как «этнические чистки», а Азербайджан как «геноцидогенное» государство, то есть государство, которое зародилось в результате геноцида. Согласно Л.Алавердян, с первых дней формирования Азербайджана осуществлялись чистки коренного населения. «Когда поставлена цель – создать так называемое «национальное государство», а нация этого государства как таковая не исходит из глубины веков, то просто, для того, чтобы утвердиться на этой территории, она уничтожает проживающие на этой территории народы-аборигены, уничтожает их культурное наследие», - уточнила Л.Алавердян.
По словам Л.Алавердян, эти этнические чистки по происшествие лет не привели к какому-либо покаянию, а напротив, азербайджанцы занимаются такой подтасовкой истории, что им остается требовать, чтобы с извинениями выступили армяне. Депутат отметила, что это не просто преступление против армян, а преступление против всего человечества и в этой связи необходимо активно выступать в международных инстанциях.
«Спустя 20 лет проблема остается столь же актуальной, и Азербайджан продолжает проводимые на протяжении долгих лет этнические чистки и политику отрицания Геноцида. Необходимо придать новый импульс работам в этом направлении», - сказала Л.Алавердян.