Թերակշռումների, կշռաքարերի կուրիոզների և պասիվ պաշտոնյաների մասին
Հանրային խորհրդի ձեռնարկատիրության և սպառողների շահերի պաշտպանության ենթահանձնաժողովը` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ ծրագիր է մշակել, որի համաձայն Էկոնոմիկայի նախարարության, Ստանդարտների և չափագիտության ինստիտուտի ու Հանրային խորհրդի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ պետք է հաճախակի այցեր կազմակերպվեն սուպերմարկետներ, առևտրի խոշոր կենտրոններ` թերակշռումների դեպքերը բացահայտելու նպատակով: Նոր ծրագրի մեկնարկի մասին ՀԽ ենթահանձնաժողովի ղեկավար Արշակ Սադոյանը հայտարարել էր դեռևս նախորդ տարվա դեկտեմբերի 18-ին, իսկ ստուգայցերը պետք է սկսվեին դեկտեմբերի 24-25-ին:
Aysor-ի հետ զրույցում Ա. Սադոյանը հայտնեց, որ «արդեն 1-2 ստուգայց անցկացվել է, հիմա ծրագրվում է նորից սկսել և առաջիկայում համապատասխան գործողություններ իրականացնել»:
«Խախտումներ արձանագրվել են շատ տեղերում, բայց իրավական ընթացք տալու տեսակետից գործողություններ չեն արվել: Ծրագիրը շարունակական է, նախատեսվում է շաբաթը մեկ անգամ արդյունքների ներկայացում հանրությանը»,- ասաց Ա. Սադոյանը, հավելելով, որ արդյունքներ կլինեն հաջորդ շաբաթվա կեսերին:
Սակայն, մեզ հետ զրույցում Հայաստանի «Սպառողների ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը, ով ՀԽ նույն ենթահանձնաժողովի ներկայացուցիչ է, հայտնեց, որ արդյունքները զրո են. «Ցավոք սրտի, ինձ անհասկանալի պասիվության հետևանքով, ստուգայց չի կայացել: Մենք այդ հարցը Էկոնոմիկայի նախարարությունում բարձրացրեցրել էինք դեռ կես տարի առաջ»:
Ա. Պողոսյանը տեղեկարցեց, որ Հայաստանի տարբեր խանութներում, շուկաներում և վաճառակետերում գոյություն ունի շուրջ 26 հզ. կշեռք, որոնցից ստուգաչափված, կնքված է մինչև 6 հզ-ը:
«Երբ չափագիտության ինստիտուտն արձանագրում է, որ կշեռքը ճշգրիտ չէ, հետո նույն վաճառակետը շարունակում է նույն կշեռքով աշխատել: Այդ լիազորությունները հստակ բաշխված չեն, որպեսզի այդ երևույթը բացառվի մեր կյանքից: Իսկ ստուգաչափման պրոցեսը սկսվում է վաճառող ընկերությունից, որը դիմում է ստուգաչափման համար, ինչը, մեր տեսակետով, անընդունելի է», - նշեց Ա. Պողոսյանը:
Նա ներկայացրեց նաև մի «կուրիոզ»` ո՞վ կարող է պատկերացնել, որ 5 կգ-ոց կշռաքարը իրականում կշռում է 0.5 կգ: Թվում է, թե աբսուրդ է, և տարբերությունը միանգամից կերևա: Սակայն եթե գնում ես 40 կգ կարտոֆիլ կամ 50 կգ շաքարավազ և նժարին դնում են մի քանի կշռաքար, որոնցից մեկը կշռում է 0.5 կգ` 5-ի փոխարեն, ապա... հետևությունն արեք ինքներդ:

The Public Council’s entrepreneurial and the consumer’s rights defense sub-commission has worked out a project together with the RA Ministry of Economy, the Standards and Metrology institute and the participation of the Public Council representatives. They should organize frequent visits
On the interview with Aysor.am A. Sadoyan informed that “1-2 visits have already been realized, now they are planning to start and realize corresponding activities in the nearest future.”
“There have been recorded many breaches in many places, but no activities have been undertaken. The program is continuous. Once in a week the results will be introduced to the public”, - said A. Sadoyan and added that the result will be in the second half of the next week.
A. Poghosyan informed that in different shops of Armenia, in markets and shopping centers there are around 26 thousand scales, of which only 6 thousand are checked and sealed.
“When the institute of Metrology states that the scale is not correct, the same working center continues working with the same scale. The weight checking process starts with the selling company, which applies for checking which in our point of view is not correct”, - mentioned A. Poghosyan.
He also told a very curious thing. Who could imagine that the 5 kg weight is 0.5 kg in reality? It seems that it’s absurd and the difference will be noticeable, but if you buy 40 kg potato or 50 kg sugar they put several weights on the scale, one of which is 0.5 kg instead of 5, and you can guess the result.