Հայաստանը մասնակցում է «Միջազգային կանաչ շաբաթ» ցուցահանդեսին
Հունվարի 15-ին Բեռլինում բացվել է 75-րդ «Միջազգային կանաչ շաբաթ» գյուղատնտեսական հեղինակավոր ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսն առաջին անգամ անց է կացվել 1926 թ. և այս տարի նախատեսվում է, որ այն կհյուրընկալի իր 30 միլիոներորդ այցելուին: Ամենամյա այս ցուցահանդեսն իր տանիքի տակ է հավաքել աշխարհի ավելի քան 70 երկրների 1600 ներկայացուցչի գյուղատնտեսական արտադրանք, մասնավորապես` սննդամթերք և ըմպելիքներ արտադրող ձեռնարկություններից:
Միջոցառման մասնակիցները ժամանել են Բեռլին` ցուցադրելու իրենց արտադրանքն ու խոհարարական արվեստը, քննարկելու միջտնտեսական համագործակցության հեռանկարները և գործնական կապեր հաստատելու միմյանց հետ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳ նախարարության մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից, ցուցահանդեսին երրորդ անգամ մասնակցում է Հայաստանը, ինչին աջակցություն է ցուցաբերել ԳԴՀ կառավարությունն` ի դեմս Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության: Միջոցառմանը ներկայացված են Երևանի «Արարատ» կոնյակի, գինու և օղու գործարանի, Երևանի «Շամպայն-գինիների գործարանի», Երևանի կոնյակի գործարանի, «Սիս», «ՄԱՊ», «Մուլտի Ագրո», «Թամար Տատիկ» ձեռնարկությունների արտադրատեսակները:

Армения представлена на выставке «Международная зеленая неделя»
Ряд компаний Армении представили свою продукцию на агропромышленной выставке «Международная Зеленая неделя», проходящей 15-24-го января в Берлине. Крупнейшая в своем роде международная выставка продовольствия, сельского хозяйства и садоводческой промышленности собрала более 1600 представителей из 70 стран мира.
Армения, при содействии правительства ФРГ в лице министерства экономического сотрудничества и развития, участвует в этой международной агропромышленной выставке уже третий раз. На выставке представлена продукция Ереванского коньячного завода «Арарат», Винно-водочного завода, «Ереванского завода шампанских вин», Ереванского коньячного завода, предприятий «Сис», «МАП», «Мульти Агро», «Тамара».
Отметим, что с момента своего появления в 1926 году выставка «Международная Зелёная Неделя» в Берлине превратилась в крупнейший мировой форум представителей сельского хозяйства и пищевой промышленности. В программу выставки входят презентации свежей плодоовощной продукции, рыбы, мяса, молочных продуктов, а также различных вин, пива, крепких спиртных напитков. В ходе мероприятия участники обсуждают перспективы экономического сотрудничества и налаживания деловых связей. В нынешнем году выставка «Международная Зелёная Неделя» проходит уже в 75-й раз.