Օբամա. Մեկ տարի նախագահի պաշտոնում
Այսօր լրանում է Ամերիկայի Միացյալ նահանգների նախագահ Բարաք Օբամայի պաշտոնավարման մեկ տարին: Ուղիղ մեկ տարի առաջ Ամերիկան երկրի ղեկը հանձնեց իր պատմության մեջ առաջին սևամորթ նախագահին, ով մինչ այդ զբաղեցնում էր Իլլինոյս նահանգի սենատորի պաշտոնը:
Նախագահ Օբամայի խոստումները շատ էին` վերջ տալ պատերազմին Իրաքում, բարեփոխել առողջապահության և հարկային համակարգերը… ԱՄՆ մեծաթիվ հայ համայնքին Բարաք Օբաման նույնպես խոստում էր տվել, ինչի համար և արժանացավ ամերիկահայերի վստահության քվեին: Այդ խոստումը 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում իրականացրած հայերի Ցեղասպանության ճանաչումն էր: Սակայն 2009-ի ապրիլի 24-ին համայն աշխարհի հայերին ուղղված ամենամյա ուղերձում ԱՄՆ նախագահ դարձած Օբաման այդպես էլ չարտասանեց «ցեղասպանություն» բառեզրը` փոխարինելով այն «Մեծ Եղեռն»-ով, որն արտաբերեց հայերեն:
ԱՄՆ նախագահի մեծագույն խնդիրներից մնաց Աֆղանստանում մղվող պատերազմը: 2009-ի գարնանը Բարաք Օբաման այս երկիր գործուղեց 21 հազար զինվորականների, իսկ նույն տարվա դեկտեմբերին` ևս 30 հազար: Աֆղանստանի հետ մեկտեղ ահաբեկչության դեմ պայքարում ԱՄՆ-ի գլխավոր թիրախը մնացին նաև Պակիստանը և Յեմենը:
Օբամայի պաշտոնավարումը խորհրդանշեց Ռուսաստանի Դաշնության և մահմեդական աշխարհի հետ հարաբերությունների «վերալիցքավորումը»: Նոր որակի հարաբերությունների ակնկալիքներ:
Հիշեցնենք նաև, որ 2009 թվականին Բարաք Օբաման արժանացավ Նոբելյան Խաղաղության մրցանակին, ինչը որոշ վերլուծաբանների և փորձագետների մոտ տարակուսանք առաջացրեց:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ նախագահ Օբամայի վարկանիշին, ապա պաշտոնավարման մեկ տարուց հետո այն կազմում է 57%: Այս տվյալը, Ռիա Նովոստի գործակալության փոխանցմամբ, հարցումների արդյունքում պարզել է Gullup-ը:

Obama: One year of presidency
It is one year already that the US President Barak Obama took the oath of office. Exactly one year ago America voted for the first black president of the country who before was the senator of state Illinois.
The promises of the President were too many; to stop the war in Iraq, to improve the health and taxing systems… Obama had given promises to the Armenian communities in America as well for which he received the votes of the American – Armenians. He had promised to recognize the Armenian Genocide realized by the Ottoman Turkey in 1915. But on April 24, 2009 in his annual speech directed to the Armenians in the whole world the US President Obama didn’t pronounce the term “Genocide”, and replaced it with the Armenian synonymous word “Mets Yeghern”.
One of the US President’s biggest issues was and is the war in Afghanistan. In 2009 in spring Barak Obama sent 21 thousand soldiers to that country, and on December of the same year he sent 30 thousand.
The presidency of Obama symbolized “the recharging” of the Russian Federation and Muslim world’s relations, expectations for new kind of relations.
In 2009 Barak Obama received the Nobel Prize of Peace which raised bewilderment with some analysts and experts.