ՎՊ-ն ստուգելու է բոլոր վարկային ծրագրերը
2010 թվականի հաստատված ծրագրով նախատեսում են ուսումնասիրություններ կատարել վարկային ծրագրերում, կրթական, մասնավորապես բուհական և ակադեմիական համակարգերում: Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանը: Նա նշեց, որ կրթության ոլորտում իրականացվող վերահսկողությամբ ՎՊ-ն պետք է նպաստի կառավարությանն ավարտի հասցնելու այդ ոլորտում շարունակվող բարեփոխումները:
Ի. Զաքարյանը հայտնեց, որ Վերահսկիչ պալատը ստացել է հատուկ գեոռադար մեքենա` ԱԶԲ-ի և ՀԲ-ի կողմից տրամադրված միջոցներով իրականացվող ճանապարհաշինության որակը ստուգելու համար:
«Մոտ ժամանակներս Հայաստան կժամանի Գերմանիայի Վերահսկիչ պալատի մասնագետը, և մեր մասնագետների հետ համատեղ ստուգումներ կանցկացնեն նոր գեոռադար մեքենայի օգնությամբ»,- ասաց նա և հավելեց, որ այս տարի Լեհաստանի Վերահսկիչ պալատի հետ նախատեսված է քննարկել բնապահպանական ոլորտում համատեղ վերահսկողության անցկացման հարցը: Ռուսաստանի Դաշնության վերահսկիչ պալատի հետ նախատեսվում է ստուգումներ իրականացնել սահմանապահ զորքերում:
Անդրադառնալով վարկային ծրագրերի վերահսկողությանը` Ի. Զաքարյանը նշեց, որ ստուգվելու են բոլոր տեսակի վարկավորումները:
«Այս տարվա մեր ծրագրի 35 տոկոսը, կամ 1/3-ը վարկային ծրագրերն են: Որևէ խտրականություն չկա, բոլոր ծրագրերն ընդգրկված են վերահսկողության շրջանակներում: Կարծում եմ` մյուս տարիներիներին այն ծրագրերը, որոնք արդեն կավարտվեն, նույնպես կդառնան վերահսկողության առարկա»,- հայտնեց ՎՊ նախագահը:

Armenia’s Control Chamber will check all the loan programs in the educational system, in particular, at institutes and academies, Control Chamber’s Chairman Ishkhan Zakarian announced today at the press conference.
The checking will be instrumental in government’s reform plan helping to implement all the reorganizations in the system of education, according to Ishkhan Zakarian. Besides, according to the announcement by Ishkhan Zakarian, the 35% of the Control Chamber’s 2010 activities plan will be implemented in the loan programs. “We’ll check all the loan programs,” stressed the chairman.
Control Chamber of Armenia has received from the Asian Development Bank and the World Bank a geo-radar car for checking the quality of roads under construction.
“We will soon host a specialist of Germany’s Control Chamber, who will along-side with Armenian colleagues check the roads,” said Chamber’s chairman.
Besides, along-side with Polish colleagues, Armenian Chamber’s officials will discuss checkups in the environmental sphere. Borderline troops will be checked together with Russian counterparts.