Հայաստանի և Վրաստանի միջև կառուցվելու է նոր բարձրավոլտ էլեկտրագիծ
Հայաստանի և Վրաստանի միջև 2010 թ-ին կառուցվելու է 400 Կվտ հզորությամբ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդիչ գիծ: Շինարարության վերաբերյալ պայմանագիրն այսօր ստորագրվել է Հայ-վրացական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի ավարտին: Այս մասին նիստից հետո կայացած ասուլիսում հայտարարեցին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին:
«2010 թ. ծրագրերում ներառված կարևորագույն մկջոցառում է, և մենք այդ շինարարության ֆինանսավորումը կապահովենք: Համոզված եմ, որ այս տարի շինարարական աշխատանքները մեծ թափով կընթանան»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Վրաստանի վարչապետի խոսքով, էներգետիկ ոլորտում հայաստանի ու Վրաստանի միջև շատ լավ նորմալ հարաբերություններ են. «Սա շահավետ կլինի և՛ Հայաստանի, և՛ Վրաստանի համար»:

Armenia, Georgia sign agreement in sphere of energy
Armenia and Georgia, in a result of the eighth session of the Armenia-Georgia Inter-Governmental Commission on Economical Cooperation, have signed an agreement on building of new high-voltage power transmission lines.
“This is the key activity in the 2010 Plan. We will provide the project with funding. I believe, the construction works will start this year,” said Armenia’s Prime Minister Tigran Sarkisian.
Georgia’s Prime Minister Nika Gilauri, who headed delegation to Armenia, said in his turn: “Armenia-Georgia cooperation in the field of energy is at the good level. The project is beneficial both for Armenia and Georgia.”