Հայաստանի և Վրաստանի միջև կառուցվելու է նոր բարձրավոլտ էլեկտրագիծ
Հայաստանի և Վրաստանի միջև 2010 թ-ին կառուցվելու է 400 Կվտ հզորությամբ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդիչ գիծ: Շինարարության վերաբերյալ պայմանագիրն այսօր ստորագրվել է Հայ-վրացական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի ավարտին: Այս մասին նիստից հետո կայացած ասուլիսում հայտարարեցին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին:
«2010 թ. ծրագրերում ներառված կարևորագույն մկջոցառում է, և մենք այդ շինարարության ֆինանսավորումը կապահովենք: Համոզված եմ, որ այս տարի շինարարական աշխատանքները մեծ թափով կընթանան»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Վրաստանի վարչապետի խոսքով, էներգետիկ ոլորտում հայաստանի ու Վրաստանի միջև շատ լավ նորմալ հարաբերություններ են. «Սա շահավետ կլինի և՛ Հայաստանի, և՛ Վրաստանի համար»:

Между Арменией и Грузией будет построена новая ЛЭП
В 2010 году между Арменией и Грузией будет построена новая высоковольтная линия электропередач. Соответствующее соглашение было подписано по итогам заседания армяно-грузинской межправкомиссии по экономическому сотрудничеству.
«Это одно из важнейших мероприятий, включенных в программу 2010 года. Мы обеспечим финансирование этого проекта. Уверен, что в этом году строительные работы начнутся», - сказал на пресс-конференции премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
По словам премьер-министра Грузии Ники Гилаури, энергетическое сотрудничество с Арменией находится на хорошем уровне. «Этот проект будет выгодным и Армении, и Грузии», - сказал он.