Կքննարկվի ՏՏ ոլորտում Հայաստան-Իտալիա համագործակցությունը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի հրավերով հունվարի 26-ից 27-ը Հայաստանում է գտնվում Իտալիայի տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Պաոլո Ռոմանիի գլխավորած պատվիրակությունը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապրի բաժնից:
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են հեռուստաընկերությունների ներկայացուցիչներ, հեռուստառադիոթվայնացման, ինտերնետային լայնաշերտ համացանցի ծառայության և փոստային ծառայությունների փորձագետներ (Իտալիայում ամենամեծ Elsag Datamat of Finmeccanica ընկերությունից) ոլորտներից:
Այցի շրջանակում կքննարկվեն հեռուստառադիոհեռարձակման թվայնացման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, փոստային ծառայությունների ոլորտում երկու երկրների միջև հետագա համագործակցության հնարավորությունները:
Նախատեսվում են հանդիպումներ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանի, ՀՀ հանրային ծառայություևնները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Միքայել Մինասյանի հետ:
Այցի երկրորդ օրը պատվիրակությունը կմեկնի Գյումրի: Գյումրիում շրջայցից հետո նրանց կներկայացվեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի, այդ թվում լայնաշերտ ինտերնետային ցանցի զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև կտրվի Գյումրու տեխնոպարկի ծրագրի նկարագրությունը:

Италия и Армения развивают сотрудничество в ИТ-сфере
По приглашению министра экономики Армении Нерсеса Ерицяна возглавляемая заместителем министра экономического развития Италии Паоло Романи делегация находится в Ереване.
Как сообщили в пресс-службе министерства, делегация пробудет в Армении до 27 января. В составе делегации представители телеканалов, эксперты компаний, предоставляющих услуги по оцифровке, Интернета, почтовой сферы (Elsag Datamat of Finmeccanica).
В рамках визита будут обсуждены вопросы по оцифровке телерадиовещания, информационных технологий, возможности сотрудничества в почтовой сфере.
Делегация Италии встретится с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном, министром экономики Нерсесом Ерицяном, министром транспорта и связи Гургеном Саркисяном, председателем Комиссии по регулированию общественных услуг Робертом Назаряном, заместителем главы аппарата президента Армении Микаэлом Минасяном.
Итальянская делегация посетит также город Гюмри, где ознакомятся с перспективами развития информационных технологий, предоставления широкополосной Интернет-связи, программой создания технопарка.