Ֆրիտյոֆ Նանսենի 8 հատորյակը կներկայացվի հայերենով
Այսօր Հայաստանի Ազգային գրադարանի նիստերի սրահում տեղի է ունենալու խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, 20-րդ դարի մեծ մարդասեր, Երևանի պետական համալսարանի առաջին պատվավոր դոկտոր Ֆրիտյոֆ Նանսենի գրքերի շնորհանդեսը:
Ինչպես Aysor-ի հետ զրույցում հայտնեցին Ազգային գրադարանից, ներկայացվելու է Ֆ. Նանսենի ստեղծագործությունների 8 հատորյակը` «Բնության գրկում», «Ծովափոկերի և սպիտակ արջերի մեջ», «Դեպի բևեռ», «Շպիցբերգեն», «Դեպի ապագայի երկիր», «Դահուկներով Գրենլանդիայով. Էսկիմոսների կյանքը», «Ֆրամը` բևեռային ծովում» և «Խաբված ժողովուրդ»:
Շնորհանդեսի ընթացքում տեղի է ունենալու նաև հանդիպում «Նանսենի» հիմնադրամի տնօրեն Ֆելիքս Բախչինյանի հետ: Վերջինիս գրադարանը շնորհելու է Ազգային գրադարանի Հակոբ Մեղապարտի անվան հուշամեդալ: Բացի այդ, գրադարանում բացվելու է Ֆ. Նանսենի գրքերի ցուցահանդես:
Իր ճանապարհորդությունների ու տպավորությունների մասին պատմող գրքերում Ֆ. Նանսեը գրել է նաև հայ ժողովրդի ու Հայաստանի մասին: Մասնավորապես «Խաբված ժողովուրդ» գրքում Նանսենը ներկայացնում ու գնահատականներ է տալիս մեր ազգի պատմական ճակատագրի 20-ական թվականների, թուրքական անմարդկային բռնությունների ու դիվանագիտական խարդավանքների, եվրոպական բազմադիմի ու շահադիտական քաղաքականության վերաբերյալ:
Նշենք նաև, որ «Դեպի բևեռ» գիրքը թարգմանել է Մեսրոպ Նուբարյանը, իսկ «Շպիցբերգեն» գիրքը ռուսերենից թարգմանել է Շուշանիկ Նալբանդյանը:

Fridtjof Nansen’s volumes in Armenian
Today in the sittings hall of Armenian National Library will take place the presentation of the book of Nobel Peace prize Lauriat, the greatest humanist of the 20th century, the first honored Doctor of Yerevan State University Fridtjof Nansen.
As the National Library informed the 8 volume book of Nansen’s works will be presented; “In the Nature”, “Among the seals and the white bears”, “To the pole”, “Spitsbergen”, “To the country of future”, “Through Greenland by the skis: The life of the Eskimos”, “Fram in the pole sea” and “The betrayed nation”.
During the presentation will take place also the meeting of “Nansen” fund director Felix Bakhchinyan. The latter will receive the medal of Hakob Maghapart, besides that there will be an exhibition of F. Nansen’s books.
In the books telling about his impressions and trips F. Nansen has written about the Armenian people and Armenia itself. In the book “The betrayed nation” in particular presents the 20s of the 20th century in our country and the fortune of our nation, the inhuman violence of the Turkish and the diplomatic swindles.
The book “To the Pole” was translated by Mesrop Nubaryan and “Spitsbergen” was translated by Shushanik Nalbandyan.