Գագիկ Ծառուկյանը պարգևատրեց առաջին չեմպիոնուհուն
Հունվարի 25-31-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցավ Հայաստանի բռնցքամարտի 2010 թ. առաջնությունը: Չեմպիոնի կոչման համար պայքարեցին 106 մարզիկ-մարզուհիներ:
Հարկ է փաստել, որ կանայք Հայաստանի առաջնությանը մասնակցեցին առաջին անգամ: ՄՕԿ-ը օլիմպիական խաղերի ծրագրում ընդգրկել է նաև կանանց բռնցքամարտը: Այս մրցաշարում նրանց մասնակցությունը մարզաձևը Հայաստանում տարածելու և զարգացնելու նպատակ ուներ:
Առաջնության ընթացքին հետևում էր նաև ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը: Նա պարգևատրեց առաջին չեմպիոնուհուն` Հայկուհի Նահապետյանին (57կգ):
Իր հերթին` ՀՀ բռնցքամարտի ֆեդերացիան Գագիկ Ծառուկյանին շնորհավորեց 2009 թ. տարվա մարդ ճանաչվելու առթիվ:
Բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիան միջազգային բարձրագույն կարգի մրցավարի կոչումներ շնորհեց երևանցիներ Սուրեն Ղազարյանին, Ժորա Օհանջանյանին, Ֆեդյա Ալեքսանյանին և վանաձորցի Վարդան Բաղդասարյանին:
Ստորև ներկայացնում ենք այն մարզիկների անունները, ովքեր քաշային տարբեր կարգերում նվաճեցին Հայաստանի չեմպիոնի կոչումը:
Հայկուհի Նահապետյան (57 կգ), Արմինե Սինաբյան (69 կգ), Աննա Հովհաննիսյան (75 կգ), Հովհաննես Դանիելյան (48 կգ), Դերենիկ Գիժլարյան (51 կգ), Կարեն Այլազյան (54 կգ), Ազատ Հովհաննիսյան (57 կգ), Արա Պուլուզյան (60 կգ), Վոլոդյա Հայրապետյան (64 կգ), Արմեն Եփրեմյան (69 կգ), Անդրանիկ Հակոբյանը (75 կգ), Արթուր Խաչատրյան ( 81 կգ), Ցոլակ Անանիկյան (91 կգ), Հովհաննես Օհանյան (+91 կգ):

Гагик Царукян наградил первую чемпионку
В Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна 25-31 января проходило первенство Армении 2010 года по боксу. За звание чемпиона боролись 106 спортсменов и спортсменок.
Необходимо отметить, что женщины участвовали в первенстве Армении по боксу впервые. МОК включил в программу олимпийских игр также женский бокс, и участие армянских спортсменок преследовало цель распространения и развития этого вида спорта в Армении.
За ходом чемпионата следил и президент Национального Олимпийского комитета Армении (НОКА) Гагик Царукян, вручивший награду Айкуи Нахапетян – первой чемпионке в весовой категории 57кг. Федерация бокса Армении, в свою очередь поздравила президента НОКА в связи с признанием в 2009г. человеком года.
Представляем имена спортсменов, завоевавших титул чемпиона в различных весовых категориях:
Айкуи Нахапетян (57 кг), Армине Синабян (69 кг), Анна Ованнисян (75 кг), Ованнес Даниелян (48 кг), Дереник Гижларян (51 кг), Карен Айлазян (54 кг), Азат Ованнисян (57 кг), Ара Пулузян (60 кг), Володя Айрапетян (64 кг), Армен Епремян (69 кг), Андраник Акопян (75 кг), Артур Хачатрян ( 81 кг), Цолак Ананикян (91 кг), Ованнес Оганян (+91 кг):