Կոստա Ռիկայում կին նախագահ է ընտրվել
Ձախակողմյան Ազգային ազատագրություն կուսակցությունից առաջադրված թեկնածու Լաուրա Չինչիլյա Միրանդան Կոստա Ռիկայի ընտրություններում հաղթանակ է տանում:
Ռիա Նովոստին, վկայակոչելով այդ երկրի ԿԸՀ-ին, տեղեկացնում է, որ արձանագրությունների 11.35 տոկոսի մշակման արդյունքում Չինչիլյան հավաքել է ձայների 48.66 տոկոսը:
Նրա ամենամեծ հավանական թեկնածուն` աջակողմյան Քաղաքացիական շարժման ներկայացուցիչ Օտտո Գեվարան ստացել է ձայների 22.46 տոկոսը:
Ձախ կենտրոնամետ Քաղաքացիական գործունեություն կուսակցության ղեկավար Օտտոն Սոլիսը հավաքել է ընտրողների ավելի քան 21 տոկոսի ձայները:

Лаура Чинчилья Миранда побеждает на выборах в Коста-Рике
Кандидат от левой правящей Партии национального освобождения Лаура Чинчилья Миранда (Laura Chinchilla Miranda) побеждает на президентских выборах в Коста-Рике, сообщает Центральная избирательная комиссия.
Как сообщает РИА Новости, после обработки 11,35 % протоколов Чинчилья набирает 48,66%.
Ее ближайший соперник, 49-летний Отто Гевара (Otto Guevara) от правой Партии освободительного движения, имеет 22,46%.
Глава левоцентристской Партии гражданского действия, 55-летний Оттон Солис (Otton Solis), имеет поддержку более 21% избирателей.
Согласно местному законодательству, на президентских выборах в Коста-Рике кандидату на пост главы государства достаточно преодолеть отметку в 40% голосов, чтобы добиться избрания уже в первом туре, отмечает источник.