«Երևանի ՋԷԿ»-ում կատարվում են նոր էներգաբլոկի փորձարկումներ
2010 թ. հունվարից սկսվել են «Երևանի ՋԷԿ»-ի նոր էներգաբլոկի փորձարկումները: ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունից Aysor-ին հայտնեցին, որ փորձարկումները նորմալ են ընթանում: «Երանի ՋԷԿ»-ի էներգաբլոկի արդյունաբերական շահագործման մեկնարկը նախատեսվում է ապրիլի երկրորդ կեսին:
Հիշեցնենք, որ «Երևանի ՋԷԿ»-ի նոր էներգաբլոկի շինարարությունը սկսվել է 2008 թ-ի ամռանը: Ճապոնական զարգացման միջազգային բանկն այդ նպատակով հատկացրել էր 250 մլն դոլար վարկ: ՋԷԿ-ի հզորությունը կազմում է 272 մՎտ: Եվրոպական Alstom-ի և ճապոնական Fuji-ի տեխնոլոգիաները, որոնցից չկան ԱՊՀ երկրներում, թույլ կտան երկու անգամ կրճատել գազի ծախսերը, ինչը խիստ կարևոր հանգամանք է հատկապես գազի գների բարձրացման պայմաններում: «Երևանի ՋԷԿ»-ը տարեկան կարտադրի 1.5 մլրդ կվ/ժ էլեկտրաէներգիա:

На «Ереванской ТЭС» проходит испытание нового энергоблока
На «Ереванской ТЭС» с начала 2010 года начались испытания нового энергоблока. Старт промышленной эксплуатации энергоблока «Ереванской ТЭС» предусмотрен на вторую половину апреля.
Как сообщили из министерства энергетики и природных ресурсов корреспонденту Aysor, испытания проходят в нормальном режиме.
Напомним, что строительство энергоблока «Ереванской ТЭС» началось летом 2008 года. Японский банк международного развития выделил с этой целью кредит в размере 250 млн. долларов. Мощность ТЭС составляет 272 мВт. Технологии европейской компании «Alstom» и японской «Fuji» позволят вдвое сократить расходы газа, что очень важно особенно в условиях повышения цен на природный газ. «Ереванская ТЭС» будет ежегодно генерировать 1.5 млрд. кВт/час электроэнергии.