«Երևանի ՋԷԿ»-ում կատարվում են նոր էներգաբլոկի փորձարկումներ
2010 թ. հունվարից սկսվել են «Երևանի ՋԷԿ»-ի նոր էներգաբլոկի փորձարկումները: ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունից Aysor-ին հայտնեցին, որ փորձարկումները նորմալ են ընթանում: «Երանի ՋԷԿ»-ի էներգաբլոկի արդյունաբերական շահագործման մեկնարկը նախատեսվում է ապրիլի երկրորդ կեսին:
Հիշեցնենք, որ «Երևանի ՋԷԿ»-ի նոր էներգաբլոկի շինարարությունը սկսվել է 2008 թ-ի ամռանը: Ճապոնական զարգացման միջազգային բանկն այդ նպատակով հատկացրել էր 250 մլն դոլար վարկ: ՋԷԿ-ի հզորությունը կազմում է 272 մՎտ: Եվրոպական Alstom-ի և ճապոնական Fuji-ի տեխնոլոգիաները, որոնցից չկան ԱՊՀ երկրներում, թույլ կտան երկու անգամ կրճատել գազի ծախսերը, ինչը խիստ կարևոր հանգամանք է հատկապես գազի գների բարձրացման պայմաններում: «Երևանի ՋԷԿ»-ը տարեկան կարտադրի 1.5 մլրդ կվ/ժ էլեկտրաէներգիա:

Testing operations over the new power block have been launching at the Yerevan TCC (thermal power station) since January 2010, a spokesperson for the Ministry of Energy told Aysor’s correspondent. The block is expected to be put into operation by the mid-April, he said.
It’s worth mentioning, that the project’s construction works started in summer of 2008 in assistance with the Japan Bank for International Cooperation which had provided the project with $250 million loan.
The 272 megawatt Yerevan TCC is expected to produce around 1.5 billion kw / hour of energy a year. European company «Alstom» and Japanese «Fuji» companies’ technologies let produce the energy, cutting down gas expenses. Taking into account the growth of gas prizes, this is a very important development.