Թուրքիայում քրդամետ թերթի գլխավոր խմբագիրը է դատապարտվել
Թուրքիայի դատարանը բանտարկության է դատապարտել Թուրքիայում քրդերեն լեզվով լույս տեսնող թերթի գլախավոր խմբագրին` հօգուտ ապստամբների քարոզչական նյութերի տարածման համար:
Ինչպես հայտնում է «ԲիԲիՍի»-ի ռուսաստանյան ծառայությունը, գլխավոր խմբագիրը դատապարտվել է 21 տարվա ազատազրկման: Դատարանը որոշել է, որ թերթում հրապարակվել են Քրդական աշխատանքային կուսակցությանը սատարող նյութեր: Վերջինս Վաշինգտոնի և Անկարայի կողմից ահաբեկչական կազմակերպություն է համարվում:
Վերջին չորս տարիների ընթացքում քրդական Azadiya Welat-ի մի քանի խմբագիրներ տարբեր ժամկետների բանտարկության են դատապարտվել:

Главный редактор прокурдской газеты в Турции приговорен к тюрьме
Турецкий суд приговорил главного редактора выходящей в Турции на курдском языке газеты за распространение агитационно-пропагандистских материалы в поддержку повстанцев.
Как сообщает BBS-Russian, главред приговорен к 21 году тюрьмы. Суд решил, что в газете публиковали материалы, поддерживающие Рабочую партию Курдистана, которую Вашингтон и Анкара считают террористической организацией.
За последние четыре года несколько редакторов курдской Azadiya Welat были приговорены к различным срокам заключения, напоминает источник.