ՏՏ ընկերություններ-ՊԵԿ. կրճատվել են փորձաքննության ժամկետները
Երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման-ներմուծման դեպքում փորձաքննության ժամկետը 45 օրից կնվազեցվի մինչև 7 օր: Կտրուկ աճել է նաև մաքսային արժեքի պայմանագրային գնով որոշման դեպքերի քանակը` շնորհիվ ՊԵԿ-ից թույլտվություն ստանալու համար 15-օրյա ժամկետի կրճատման, որն այժմ առավելագույնը 2 օր է սահմանվել: Նման համաձայնություն է ձեռք բերվել Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) և Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) համատեղ աշխատանքային խմբի քննարկումների ընթացքում:
Ինչպես Aysor-ին հայտնեց ԻՏՁՄ իրավաբան Արկադի Սահակյանը, կազմվել է երաշխիքային սպասարկման օրենքի փոփոխության նախագիծ, որը մոտ ժամանակներս կուղարկվի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի նիստի քննարկմանը:
«Երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման հետ կապված խնդիրները երկարատև ժամանակ են պահանջում, քանի որ դրանք կապված են օրենսդրական բարեփոխումների հետ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը պետք է արտասահմանից մասնագետներ ներգրավի: Մենք այդ ժամանակ համապատասխան առաջարկությունները կուղարկենք ու կփորձենք միասին լուծել խնդիրը»,- ասաց Ա. Սահակյանը` հավելելով, որ ընթացակարգը նույնպես պարզվելու է:
Ներկայումս, ըստ իրավաբանի, բավականին աշխատանք է կատարվել հսկիչ գների մասով: Ոլորտի ընկերությունները ներկայացնում են այն ապրանքների կոդերը, որոնք մաքսային համակարգում ակնհայտորեն բարձր են, կամ`ցածր. «Հետաքրքիրն այն է, որ բազմաթիվ ապրանքներ կան, որոնք իրականից ցածր են գնահատված: Գների ճշտումը բխում է ընկերությունների շահերից: Շուկայական արժեքի խնդիր կա լուծելու, որպեսզի մրցակցությունն առողջ լինի: Սա շահեկան է և՛ բարեխիղճ ներմուծողի, և՛ պետության համար»:
Ա. Սահակյանի խոսքով, կան նաև բազմաթիվ կոդեր, որոնց գները 700-800 %-ով բարձր են: Մաքսային մարմիններն արդեն կիրառում են ճշտված գները:
Նա հայտնեց, որ ՊԵԿ-ը պարզաբանել է Ավելացված արժեքի հարկի մասին օրենքի դրույթը, երբ սահմանի վրա ԱԱՀ վճարը հետաձգվում էր, ապա խնդիր էր առաջանում հետագայում ընկերությունների մոտ, թե ում պետք է հարկ մուծեն` հարկայինին, թե մաքսայինին, իսկ ապրանքն իրացնելու դեպքում տոկոսներ և տույժեր էին ավելանում:
Ա. Սահակյանը համատեղ աշխատանքային խմբի մի ձեռքբերում էլ համարեց կրթական ոլորտում ներդրումների վերաբերյալ սպասվող փոփոխությունները: Մշակվելու է օրենքի նախագիծ, որը թույլ կտա այդ ներդրումները ծախս համարել:
«Այդ պարագայում շեշտակի կավելանան ներդրումները` հատկապես կրթական և գիտահետազոտական ոլորտներում: ՏՏ ընկերությունները պատրաստ են ներդրումներ կատարել»,- վստահեցրեց Ա. Սահակյանը:

IT companies – SIC: time limits of the expertise reduced
In case of exporting and importing objects of double significance the time limit of the expertise will be lessened from 45 to 7 days. The number of the cases of deciding the customs value by the deal price has also risen due to the reduction of 15 days for getting permission State Income Committee. It has reached till 2 days now. Such an agreement has been reached through discussions of the Union of IT enterprises and the State Income Committee.
As the UITE lawyer Arkadi Sahakyan informed to Aysor.am the daft of the law of guaranteed service has been worked out which in the near future will be send to the discussion of the supporting council of the development of the ITs.
At present the lawyer thinks a lot of work has been done in the area of the controlling prices. The companies of that sphere present the codes of the things which have obviously high or low prices in the customs system, “It’s interesting that there are a lot of goods that in reality have low prices. Checking of the price is also within the interests of the company. There is a problem of market price. It is profitable for both the importer and the state.”
According to A. Sahakyan there are a lot of codes the prices of which are higher with 700-800%. The Customs bodies use the checked prices already.
As another achievement of the joint working group were the excepted changes in the educational sphere. A draft will be worked out which will allow to call those contributions expenses.
“In that case the amount of contributions will rise quickly, especially in educational and in scientific spheres. The IT technologies are ready to make contributions”, - assured A. Sahakyan.