ՏՏ ընկերություններ-ՊԵԿ. կրճատվել են փորձաքննության ժամկետները
Երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման-ներմուծման դեպքում փորձաքննության ժամկետը 45 օրից կնվազեցվի մինչև 7 օր: Կտրուկ աճել է նաև մաքսային արժեքի պայմանագրային գնով որոշման դեպքերի քանակը` շնորհիվ ՊԵԿ-ից թույլտվություն ստանալու համար 15-օրյա ժամկետի կրճատման, որն այժմ առավելագույնը 2 օր է սահմանվել: Նման համաձայնություն է ձեռք բերվել Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) և Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) համատեղ աշխատանքային խմբի քննարկումների ընթացքում:
Ինչպես Aysor-ին հայտնեց ԻՏՁՄ իրավաբան Արկադի Սահակյանը, կազմվել է երաշխիքային սպասարկման օրենքի փոփոխության նախագիծ, որը մոտ ժամանակներս կուղարկվի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի նիստի քննարկմանը:
«Երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման հետ կապված խնդիրները երկարատև ժամանակ են պահանջում, քանի որ դրանք կապված են օրենսդրական բարեփոխումների հետ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը պետք է արտասահմանից մասնագետներ ներգրավի: Մենք այդ ժամանակ համապատասխան առաջարկությունները կուղարկենք ու կփորձենք միասին լուծել խնդիրը»,- ասաց Ա. Սահակյանը` հավելելով, որ ընթացակարգը նույնպես պարզվելու է:
Ներկայումս, ըստ իրավաբանի, բավականին աշխատանք է կատարվել հսկիչ գների մասով: Ոլորտի ընկերությունները ներկայացնում են այն ապրանքների կոդերը, որոնք մաքսային համակարգում ակնհայտորեն բարձր են, կամ`ցածր. «Հետաքրքիրն այն է, որ բազմաթիվ ապրանքներ կան, որոնք իրականից ցածր են գնահատված: Գների ճշտումը բխում է ընկերությունների շահերից: Շուկայական արժեքի խնդիր կա լուծելու, որպեսզի մրցակցությունն առողջ լինի: Սա շահեկան է և՛ բարեխիղճ ներմուծողի, և՛ պետության համար»:
Ա. Սահակյանի խոսքով, կան նաև բազմաթիվ կոդեր, որոնց գները 700-800 %-ով բարձր են: Մաքսային մարմիններն արդեն կիրառում են ճշտված գները:
Նա հայտնեց, որ ՊԵԿ-ը պարզաբանել է Ավելացված արժեքի հարկի մասին օրենքի դրույթը, երբ սահմանի վրա ԱԱՀ վճարը հետաձգվում էր, ապա խնդիր էր առաջանում հետագայում ընկերությունների մոտ, թե ում պետք է հարկ մուծեն` հարկայինին, թե մաքսայինին, իսկ ապրանքն իրացնելու դեպքում տոկոսներ և տույժեր էին ավելանում:
Ա. Սահակյանը համատեղ աշխատանքային խմբի մի ձեռքբերում էլ համարեց կրթական ոլորտում ներդրումների վերաբերյալ սպասվող փոփոխությունները: Մշակվելու է օրենքի նախագիծ, որը թույլ կտա այդ ներդրումները ծախս համարել:
«Այդ պարագայում շեշտակի կավելանան ներդրումները` հատկապես կրթական և գիտահետազոտական ոլորտներում: ՏՏ ընկերությունները պատրաստ են ներդրումներ կատարել»,- վստահեցրեց Ա. Սահակյանը:

Сотрудничество IT компаний Армении и КГА – эффективно
Срок экспертизы импорта-экспорта товаров двойного назначения сократился с 45-ти дней до семи. Резко возросло также число случаев решения таможенной стоимости по договорной цене благодаря сокращению 15-ти дневного срока получения разрешения из Комитета по государственным доходам Армении (КГА) до максимально 2-х дней.
Такое соглашение приобретено в ходе обсуждений совместной рабочей группы Союза предприятий информационных технологий Армении (UITE) и КГА.
Как сообщил корреспонденту Aysor юрист UITE Аркадий Саакян, разработан проект о внесении изменений в закон о гарантийном обслуживании, который будет отправлен в ближайшее время на обсуждение совета, содействующего развитию информационных технологий.
«Решение вопросов, касающихся экспорта товаров двойного назначения, требует длительного времени, поскольку связано с законодательными реформами. Мы направим соответствующие предложения в министерство экономики и попытаемся совместно решить эти вопросы», - сказал А.Саакян.
В настоящее время, согласно А.Саакяну, достаточная работа проделана и по части контрольных цен. Компании сферы представляют коды тех товаров, которые в таможенной системе существенно высоки или низки. «Есть различные товары, которые оценены меньше реальной стоимости. Уточнение цен исходит из интересов компаний. Необходимо решить вопрос рыночной стоимости, чтобы создать здоровую конкуренцию. Это выгодно как для добросовестного импортера, так и для государства», - отметил А.Саакян.
По его словам, есть также различные коды, цена которых на 700-800% выше. Таможенные органы уже начали применять уточненные цены. Он сообщил, что Комитет по государственным доходам представил разъяснения и относительно НДС, когда на границе откладывалась уплата НДС, а в дальнейшем у компаний возникали проблемы в связи с тем, какой из структур – налоговой или таможенной – платить НДС, а в случае реализации товара прибавлялись проценты и штрафы.
Другим достижением совместной рабочей группы, по словам А.Саакяна, являются ожидаемые изменения об инвестициях в образовательную сферу. Будет разработан законопроект, позволяющий считать такие инвестиции расходами.
«В таких условиях инвестиции увеличатся вдвое, особенно в образовательную и научно-исследовательскую сферу. Компании IT сферы готовы к инвестициям», - заверил А.Саакян.