«Գազի սակագինը հնարավոր է տեղավորվել 96 հզ. դրամի մեջ»
«Գազի սակագինը հնարավոր է տեղավորվել 96 հզ. դրամի մեջ, առանց բարձրացնելու»,- այսօր ասուլիսում հայտարարեց ՀԱԿ անդամ, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը` պատասխանելով Aysor-ի հարցին, թե որքա՞ն է գազի իրական գինը:
Հ. Բագրատյանի խոսքով, ստույգ հաշվարկի համար հարկավոր են հաշվիչներ, տվյալներ և այլն: Ըստ նրա, այդ պարագայում հնարավոր է էլեկտրաէներգիայի գնի իջեցում:
«Գուցե դեռ բարձրանա, բայց շատ չնչին: Բայց լրջորեն կբարձրանա ցեմենտի գործարանների համար, որոնք մեծ հարաված են հասցրել հանրապետության տնտեսությանը»,- ասաց Հ. Բագրատյանը` հավելելով, որ, իր գնահատմամբ, տնտեսության 2009 թ. 22 % անկումը մեծ չափով պայմանավորված է հենց այդ գործարաններով:
Հ. Բագրատյանը տեղեկացրեց, որ գազի թանկացման խնդիրը մարտի 1-ին ՀԱԿ-ի հանրահավաքի հիմնաքարն է լինելու :

Цена на газ может быть умещена в рамки 96 тыс. драмов
Цена на газ может быть умещена в рамки 96 тыс. драмов за 1000 куб/м, заявил член оппозиционного «Армянского национального конгресса», экс-премьер-министр Армении Грант Багратян, отвечая на вопрос корреспондента Aysor, какова реальная цена на газ.
По словам Г.Багратяна, для четкого расчета необходимы счетчики, данные и т.д. Он считает, что в этом случае возможно снижение цен на электроэнергию.
«Возможно мизерное повышение цены на газ. Тарифы возрастут в большом объеме, к примеру, для заводов по производству цемента, которые нанесли большой урон экономике республики. 22% спад экономики Армении в большей степени связан с этими заводами», - сказал Г.Багратян.
Он также проинформировал, что предстоящее повышение цен на газ станет одной из основных тем митинга оппозиции 1 марта.