Վ.Խաչատրյան. Գազի գնի թանկացումը պետք է մեղմեն նոր դոտացիաներով
Գազի գնի թանկացումը կարող է լուրջ հարված հասցնել սոցիալապես խոցելի խմբերին: Այդ տեսակետն այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Հայ Ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Վահագն Խաչատրյանը:
«Կավելանա երկրում աղքատության շեմն անցած մարդկանց թիվը»,- ասաց նա, նշելով, որ թանկացման առաջին հարվածն իրենց վրա կզգան կենսաթոշակային խմբերը, պետբյուջեի հաշվին ապրող ընտանիքները, մանավանդ որ 2008 թվականից թոշակների կամ աշխատավարձերի բարձրացում չի եղել:
Ըստ բանախոսի, գազի գնի սահմանման առումով Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը պետք է ունենա լուրջ հակակշիռ` ի դեմս արհմիությունների և հասարակական կազմակերպությունների, որոնք պետք է ներկայացնեն հասարակության լայն շերտերի վերաբերմունքը նոր գների վերաբերյալ:
Վ.Խաչատրյանը «ոչ արդարացված» է համարում գազի գնի 40%-ով բարձրացումը:
«Եթե մենք Ռուսաստանից գազը գնում ենք 180 դոլարով և ազգաբնակչությանը վաճառում ենք 350 դոլարով, ապա որևէ բացատրություն ես չեմ կարող ակնկալել»,- ասաց նա:
Բանախոսը գտնում է, որ խնդիրը պետք է լուծվի կառավարության կողմից դոտացիայի ձևով` սոցիալական որոշ շերտերին օգնությամբ:
«Բայց դա չպետք է լինի այն դոտացիան, որ տրվեց 2005-2007թթ, երբ Հայաստանը կորցրեց «Հայռուսգազարդ»-ում իր բաժնի կեսը»,- եզրափակեց Վ.Խաչատրյանը:

ANC: it is unreasonable to raise gas prices
Growth of the gas prices will cause a great damage to defenceless classes of Armenia’s society, said member of oppositional Armenian National Congress Vahagn Khachatrian.
“Number of people, who live below poverty line, will increase. Firstly, gas prices’ growth will hit pensioners and state budget-oriented families, as the pensions and salaries haven’t been raised since 2008,” he said adding that considers it unreasonable to raise gas prices by 40%.
“I can’t see an explanation to all these when we buy Russian gas for $180 and then sell it to people for $350,” said Vahagn Khachatrian.
The issue should be solved through announcement of appropriation-in-aid by country’s government, according to politician. “However, this appropriation-in-aid must be different from the one of 2005-2007, when Armenia lost half of its shares at “ArmRosgazprom”,” he added.