Մեկնարկել է ՀՀ գլխավոր դատախազության կոլեգիայի նիստը
Մեկնարկել է ՀՀ գլխավոր դատախազության կոլեգիայի նիստը: Օրակարգում մեկ հարց է քննարկվում. 2009 թվականի դատախազական համակարգի աշխատանքների ամփոփումը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը նիստի սկզբում հայտնեց, որ զեկույցները կլինեն նվիրված դատախազական գործառույթներին. «Ակնկալվում է, որ զեկույցներն ավելի շատ անդրադարձ կանեն թերություններին և հիմնախնդիրներին` զերծ մնալով զուտ վիճակագրական տվյալներ ներկայացնելուց»:
Կոլեգիայի նիստին մասնակցում են քննչական վարչությունների պետերը, ՀՀ Ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը, ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Այս պահին զեկույցով հանդես է գալիս ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Մնացական Սարգսյանը, ով նշեց, որ Հանրապետությունում 2009 թվականի ընթացքում հանցավորության վիճակի, հանցագործությունների կատարմանը նպաստող հանգամանքների ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ 2008 թվականի համեմատությամբ 2009 թվականին 54,6 %-ով աճել է արձանագրված հանցագործությունների թիվը` 14 339 դեպք 9 271-ի դիմաց: Միաժամանակ, ըստ Մնացականյանի, նաև աճել է բացահայտման ցուցանիշը:

2009’s number of recorded crimes increase by 54,6%
Armenia’s General Prosecutors has held a collegiate session to summarize the activities for 2009. Among the participants are Armenia’s Prosecutor General Aghvan Hovsepian, Deputy Prosecutor General Mnatsakan Sargsyan, Chief of Police Alik Sargsyan, Secretary of the National Security Council Artur Bagdasarian, and other officials.
Prosecutor General Aghvan Hovsepian said in his welcoming speech that he is expecting to hear reports on failures and omissions for the last year, Aysor’s correspondent reported.
Deputy Prosecutor General of Armenia Mnatsakan Sargsyan said that 2009’s number of recorded crimes increased by 54,6% in comparison with 2008, reaching 14 339 (while 2008’s number of crimes was 9 271). Mnatsakan Sargsyan also pointed that number of solved crimes also increased.