Մեկնարկել է ՀՀ գլխավոր դատախազության կոլեգիայի նիստը
Մեկնարկել է ՀՀ գլխավոր դատախազության կոլեգիայի նիստը: Օրակարգում մեկ հարց է քննարկվում. 2009 թվականի դատախազական համակարգի աշխատանքների ամփոփումը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը նիստի սկզբում հայտնեց, որ զեկույցները կլինեն նվիրված դատախազական գործառույթներին. «Ակնկալվում է, որ զեկույցներն ավելի շատ անդրադարձ կանեն թերություններին և հիմնախնդիրներին` զերծ մնալով զուտ վիճակագրական տվյալներ ներկայացնելուց»:
Կոլեգիայի նիստին մասնակցում են քննչական վարչությունների պետերը, ՀՀ Ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը, ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Այս պահին զեկույցով հանդես է գալիս ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Մնացական Սարգսյանը, ով նշեց, որ Հանրապետությունում 2009 թվականի ընթացքում հանցավորության վիճակի, հանցագործությունների կատարմանը նպաստող հանգամանքների ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ 2008 թվականի համեմատությամբ 2009 թվականին 54,6 %-ով աճել է արձանագրված հանցագործությունների թիվը` 14 339 դեպք 9 271-ի դիմաց: Միաժամանակ, ըստ Մնացականյանի, նաև աճել է բացահայտման ցուցանիշը:

В 2009 году число преступлений возросло на 54,6%
Коллегиальное заседание Генеральной прокуратуры Армении обобщает деятельность системы прокуратуры за 2009 год.
Как сообщает корреспондент Aysor, в начале заседания Генпрокурор Армении Агван Овсепян отметил, что надеется услышать в докладах информацию о недостатках и упущениях системы за 2009 год.
В заседании коллегии принимают участие начальники следственных управлений, начальник полиции Алик Саргсян, секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян.
Заместитель Генпрокурора Армении Мнацакан Саргсян отметил, что по сравнению с 2008 годом в 2009 году количество зафиксированных преступлений возросло на 54,6%, составив 14 339 случаев (9 271 в 2008 году). По его словам, увеличилось также число раскрываемости преступлений.