Թ. Մանասերյան. «Կարևոր է Ճիշտ ախտորոշումը»
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տնտեսական հարցերով խորհրդական, տնտեսագիտության դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը գտնում է, որ տնտեսական ճգնաժամի «պիկը ետևում է մնացել»: Ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհի շատ երկրներում նկատվում է տնտեսության ապաքինում, թեև, ըստ նրա, շուտ է խոսել աշխուժացման և կայունացման մասին:
«Հայաստանի հանրապետությունն ունի հնարավորություն տնտեսությունն աշխուժացնելու, գալու կայունացման փուլ և այն կանխատեսումները, որ արված են 2010 թ. համար, իմ համոզմամբ, դրանք համեստ են, եթե օգտագործվեն Հայաստանի բոլոր ռոսուրսները` մարդկային, ֆինանսական, բնական և այլն»,- ասաց Թ. Մանասերյանը:
Բանախոսը Հայաստանում 2009 թ. տնտեսական անկումը չի պայմանավորում միայն համաշխարհային ճգնաժամով և գտնում է, որ «կարևոր է Ճիշտ ախտորոշումը» և պետք է հստակ տարանջատել Հայաստանի ետընթացի պատճառներն ու ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից եկող պատճառները: Թ. Մանասերյանը համոզմունք հայտնեց, որ երբ դա կհասկականանք, ավելի իրատեսական կլինի տնտեսական առաջընթացի հասնելը:
Կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ Թ. Մանասերյանը նկատեց, որ դրանք չպետք է վնասեն ժողովրդին և կողմ արտահայտվեց սոցիալական տնտեսության մոդելին. «Բոլոր այն ռեֆորմները որ կվնասեն մարդուն, պետք է դադարեցնել»: Նրա խոսքով, կենսաթոշակային բարեփոխումները հարկավոր է իրականացնել տարիքային խմբերով, ինչպես նաև անհրաժեշտ է ժամանակ, քանի որ ունենք փորձի պակաս, բնակչության մի ստվար զանգված աշխատել և ապրել է նախկին համակարգի օրոք և տարեցտարի աշխատունակ բնակչության երիտասարդ հատվածի ուսերին է ծանրանալու հարկերի և սոցվճարների բեռը. «Կտրուկ ցնցումներ չպետք է բերեն»:

Manaserian: It’s too early to speak of stabilization
“Not only in Armenia, but everywhere in the world, the economical situation is improving; however, it’s too early to speak of stabilization,” said Tatul Manaserian, Adviser to the Speaker of the Parliament of Armenia on Economic Affairs.
“Armenian economy has opportunities to enter the phase of stabilization. In my opinion, predictions for 2010 are moderate, if only all the resources, including human, financial and so on, wouldn’t be used.”
According to Tatul Manaserian, 2009’s cutback of economic activity of Armenia wasn’t only caused by the global crisis. He said that it’s necessary to separate reasons for the crisis in Armenia and reasons for the world financial crisis.
When asked about the pensions and reforms in this sphere, Tatul Manaserian said: “All those reforms that can damage people must be given to a stop. Reforms in sphere of pensions should be carried in accordance with the age groups. We need time, as we don’t have enough background. Most people are used to old system. So it’s necessary to avoid shakes.”