Թ. Մանասերյան. «Կարևոր է Ճիշտ ախտորոշումը»
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տնտեսական հարցերով խորհրդական, տնտեսագիտության դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը գտնում է, որ տնտեսական ճգնաժամի «պիկը ետևում է մնացել»: Ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհի շատ երկրներում նկատվում է տնտեսության ապաքինում, թեև, ըստ նրա, շուտ է խոսել աշխուժացման և կայունացման մասին:
«Հայաստանի հանրապետությունն ունի հնարավորություն տնտեսությունն աշխուժացնելու, գալու կայունացման փուլ և այն կանխատեսումները, որ արված են 2010 թ. համար, իմ համոզմամբ, դրանք համեստ են, եթե օգտագործվեն Հայաստանի բոլոր ռոսուրսները` մարդկային, ֆինանսական, բնական և այլն»,- ասաց Թ. Մանասերյանը:
Բանախոսը Հայաստանում 2009 թ. տնտեսական անկումը չի պայմանավորում միայն համաշխարհային ճգնաժամով և գտնում է, որ «կարևոր է Ճիշտ ախտորոշումը» և պետք է հստակ տարանջատել Հայաստանի ետընթացի պատճառներն ու ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից եկող պատճառները: Թ. Մանասերյանը համոզմունք հայտնեց, որ երբ դա կհասկականանք, ավելի իրատեսական կլինի տնտեսական առաջընթացի հասնելը:
Կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ Թ. Մանասերյանը նկատեց, որ դրանք չպետք է վնասեն ժողովրդին և կողմ արտահայտվեց սոցիալական տնտեսության մոդելին. «Բոլոր այն ռեֆորմները որ կվնասեն մարդուն, պետք է դադարեցնել»: Նրա խոսքով, կենսաթոշակային բարեփոխումները հարկավոր է իրականացնել տարիքային խմբերով, ինչպես նաև անհրաժեշտ է ժամանակ, քանի որ ունենք փորձի պակաս, բնակչության մի ստվար զանգված աշխատել և ապրել է նախկին համակարգի օրոք և տարեցտարի աշխատունակ բնակչության երիտասարդ հատվածի ուսերին է ծանրանալու հարկերի և սոցվճարների բեռը. «Կտրուկ ցնցումներ չպետք է բերեն»:

Манасерян: Пик экономического кризиса остался позади
Советник спикера парламента Армении по экономическим вопросам, доктор экономических наук Татул Манасерян считает, что «Не только в Армении, но и во многих странах мира наблюдается оздоровление экономики, однако говорить об активизации и стабилизации пока рано».
«Армения имеет возможности активизировать свою экономику, войти в этап стабилизации. По-моему, прогнозы на 2010 год являются скромными, если, конечно, не будут использованы все ресурсы – человеческие, финансовые, естественные и т.д.», - сказал Т.Манасерян.
По его словам, экономический спад 2009 года в Армении не обусловлен лишь всемирным кризисом. Он отметил, что необходимо поставить правильный диагноз и суметь правильно разграничить причины кризиса в Армении и причины всемирного финансово-экономического кризиса. По мнению экономиста, лишь при наличии ответов на эти вопросы будет возможно достичь экономического прогресса.
Говоря о пенсионных реформах, Т.Манасерян отметил, что они не должны нанести вред населению. Он также высказался за модель социальной экономики.
«Все реформы, которые могут нанести вред человеку, должны быть прекращены. Пенсионные реформы должны быть осуществлены по возрастным группам. Нам необходимо время, поскольку мы имеем недостаток опыта. Большая часть населения привыкла к прежней системе. Необходимо избежать каких-либо потрясений», - отметил Т.Манасерян.