Թուրքիայում ազատ են արձակվել հեղաշրջման փորձում մեղադրվողները
Ստամբուլի դատարանը երեկ ազատ է արձակել Թուրքիայի ՌԾՈՒ և ՌՕՈՒ նախկին գլխավոր հրամանատարներ ծովակալ Օրդեն Օռնեկին և բանակի գեներալ Իբրահիմ Ֆըրթընին, որոնք ձերբակալվել էին հեղաշրջման նախապատրաստման մեղադրանքով: Այդ մասին հայտնում է ՌՒԱ-Նովոստին` հղում անելով թուրքական լրատվամիջոցներին:
Պահեստային սպաները ձերբակալվել էին անցած երկուշաբթի 49 գործող և պահեստային այլ սպաների թվում, որոնցից 17-ը` պահեստային գեներալներ և 4 ծովակալներ: Դատարանն արդեն պատժամիջոց է սահմանել նրանցից 20-ի նկատմամբ: Դատական գործընթացը բարդացրել էր կառավարության և բանակի միջև փոխհարաբերությունները: Իրավիճակը շտկելու համար Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը հանդիպել է վարչապետ Ռ.Թ. Էրդողանի և ԶՈՒ ԳՇ պետ Իլկեր Բաշբուղի հետ:
«Հանդիպմանը մանրամասն քննարկվել են հասարակության կողմից ակտիվորեն քննարկվող հարցեր: Այդ կապակցությամբ ընդգծվել է, որ մեր քաղաքացիները կարող են վստահ լինել, որ ստեղծված խնդիրները կարող են լուծվել սահմանադրական կարգի և օրենքի շրջանակներում, մատնանշվել է յուրաքանչյուրի կողմից պատասխանատվությամբ գործելու անհրաժեշտությունը, որպեսզի թույլ չտրվի իշխանության մարմինների հեղինակազրկումը»,- ասված է Թուրքիայի նախագահի մամլո գրասենյակի հաղորդագրության մեջ:
Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել հանդիպումից, իսկ ԶՈՒ ԳՇ պետը հանդիպումը դեռ չի մեկնաբանել, - նշում է աղբյուրը:

В Турции освобождены обвиняемые в подготовке путча
Стамбульский суд вчера освободил из-под стражи бывших главнокомандующих ВМС и ВВС Турции адмирала Озден Орнека и генерала армии Ибрахима Фыртына, которые были взяты под стражу по обвинению в подготовке переворота. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на турецкие СМИ.
Отставные офицеры были взяты под стражу в минувший понедельник в числе 49 действующих и отставных военных. Среди них 17 генералов в отставке и 4 адмирала. Суд уже санкционировал арест 20 военных. Судебное разбирательство обострило отношения между правительством и армией. Для урегулирования возникшего конфликта президент Турции Абдуллах Гюль встретился с премьер-министром Тайипом Эрдоганом и начальником Генштаба Илькером Башбугом.
«На встрече детально обсуждены проблемы, которые в последние дни активно обсуждаются в обществе. В этой связи было подчеркнуто, что наши граждане могут быть уверены в том, что возникшие проблемы будут урегулированы в рамках конституционного строя и действующих законов, а также указано на необходимость ответственных действия каждого, чтобы не допустить дискредитации органов власти», - отмечается в сообщении пресс-службы президента Турции.
Глава турецкого правительства выразил удовлетворение итогами встречи с президентом.
«Встреча прошла очень хорошо», - сказал Эрдоган журналистам в парламенте, не сообщив деталей. Начальник Генштаба ВС Турции встречу пока не прокомментировал.