Բողոքի ակցիա` Վարշավայում Ադրբեջանի դեսպանատան առջև
Լեհաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչները Սումգաիթյան ողբերգության 22-րդ տարելիցի կապակցությամբ փետրվարի 26-ին բողոքի ակցիա անցկացրեցին Վարշավայում Ադրբեջանի դեսպանատան առջև:
Վարշավա քաղաքի համապատասխան մարմինները, համաձայն գործող կարգի, թույլատրեցին հայ համայնքի ներկայացուցիչներին` բողոքի երթ անցկացնել «Սասկա Կեմպա» դիվանագիտական թաղամասի` դեպի Ադրբեջանի դեսպանատուն տանող փողոցով:
Հայ ցուցարարները` Սումգայիթյան ոճրագործությունը դատապարտող պաստառները և Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը ձեռքերին, կանգ առան Ադրբեջանի դեսպանատան առջև: Ցուցարարների կողմից նախապատրաստված բողոքի նամակը ընթերցեց Վարշավայի հայ համայնքի հնաբնակ անդամներից մեկը` Ռաֆայել Ամիրյանը: Բողոքի նամակում համառոտ անդրադարձ էր կատարվում Սումգայիթում տեղի ունեցած ողբերգությանը, մեջբերվում էին ժամանակակիցների դատապարտող գնահատականները, ներկայացվում էին հայկական ջարդերի իրական կազմակերպիչների նպատակները, ադրբեջանական իշխանություններից պահանջվում էր պատասխանատվություն ստանձնել կատարածի համար, իսկ միջազգային հանրությանը` դատապարտել այն` գնահատելով որպես 1915 թվականի Հայոց Մեծ Եղեռնի շարունակություն:
Բողոքի նամակի ընթերցումն ավարտելուց հետո Ռ. Ամիրյանը, «Մուսա-Լեռ» ազգագրական համույթի ղեկավար Հակոբ Բաղդասարյանի ուղեկցությամբ, ոստիկանության սպայի ներկայությամբ փորձ կատարեց այն հանձնել Ադրբեջանի դեսպանության ներկայացուցչին, որը պատճառաբանելով, թե լեհերեն չգիտի` չընդունեց նամակը: Սակայն փորձն ապարդյուն էր, և նամակը իջեցվեց դեսպանատան փոստարկղը:
Վերջին տարիներին ձևավորված ավանդույթի համաձայն, նույն օրը հայ համայնքի ներկայացուցիչները հավաքվեցին ՀՀ դեսպանության բակում, որտեղ տեղադրված խաչքարի մոտ տեղի ունեցավ մոմավառության արարողություն: Հայ կաթողիկ եկեղեցու հոգևոր հովիվ` կսյոնդզ Արթուր Ավդալյանը ի հիշատակ Սումգայիթի անմեղ զոհերի կատարեց հոգեկոչման պաշտոն:
Այնուհետև ներկաներին դիմեց Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Ա. Գալոյանը, որը համառոտ խոսեց Սումգայիթյան ողբերգության, Ղարաբաղյան շարժման պատմության ադրբեջանական նենգափոխումների մասին:
ՀՀ դեսպանն ընգծեց, որ Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ տեղի ունեցած բողոքի ցույցը վառ վկայությունն է այն բանի, որ աշխարհասփյուռ հայությունը ոչինչ չի մոռացել և պատրաստ է արժանի հակահարված տալ Ադրբեջանի ստահոդ քարոզչությանը և հակահայկական բոլոր սադրանքներին:

Посол в Польше: Армяне готовы дать достойный ответ лжи Азербайджа
Представители армянской общины Польши провели 26 февраля перед зданием посольства Азербайджана акцию протеста, приуроченную к 22-й годовщине Сумгаитской трагедии.
Соответствующие органы Варшавы, в соответствии с действующим порядком, разрешили представителям армянской общины провести в знак протеста шествие по улице дипломатического квартала “Саска Кемпа”, ведущей к азербайджанскому посольству.
Участники акции остановились перед зданием посольства Азербайджана, держа в руках транспаранты, осуждающие Сумгаитское преступление, и государственный флаг Армении.
Письмо с протестом, подготовленное участниками акции, зачитал один из представителей армянской общины Польши, старожил Варшавы Рафаель Амирян. Письмо содержало краткий обзор Сумгаитской трагедии, цитировались критические оценки современников, представлялись истинные намерения организаторов армянских погромов, от азербайджанских властей требовалось принять на себя ответственность за совершенное, а от международного сообщества – осудить, расценивая эти события как продолжение Великого геноцида армян 1915 года.
Р. Амирян в сопровождении руководителя этнографического ансамбля “Муса-Лер” Акопа Багдасаряна в присутствии офицера полиции попытался передать письмо представителю посольства Азербайджана, который, мотивируя тем, что не владеет польским, не принял письмо. Однако попытка оказалась безуспешной, и письмо бросили в почтовый ящик посольства.
Согласно сложившейся за последние годы традиции, в тот же день представители армянской общины собрались во дворе посольства Армении в Польше, где возле установленного хачкара состоялась церемония зажжения свечей и почтения памяти невинных жертв.
К собравшимся обратился посол Армении в Польше Ашот Галоян, который представил сведения об азербайджанских фальсификациях сумгаитской трагедии и истории карабахского движения.
Посол Армении подчеркнул, что акция протеста перед зданием посольства Азербайджана – яркое доказательство того, что армянство всего мира ничего не забыло и готово дать достойный ответ ложной пропаганде Азербайджана и всем антиармянским провокациям.