Էրդողաղը հայցում է հրեական լոբբիի աջակցությունը
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանն ԱՄՆ այցի ընթացքում, որը նախատեսվում է ապրիլի 14-ին, կհանդիպի հրեական լոբբիի ներկայացուցիչների հետ:
Այդ հանդիպման վերաբերյալ նախնական պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել Թուրքիայի դեսպան Նամիկ Թանայի և ԱՄՆ հրեական հայտնի կազմակերպությունների` ADL, AJC և AIPAC, ներկայացուցիչների հանդիպմանը, հաղորդում է 1նյուզ.ազ-ը, հղում անելով «Սաբահ» թերթին:
Էրդողանի հանդիպումը հրեական լոբբիի հետ, համաձայն աղբյուրի, «խիստ կարևոր է ապրիլի 24-ից առաջ», երբ ԱՄՆ նախագահը պետք է ելույթ ունենա Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանության վերաբերյալ:
Թուրքիան հույս ունի ստանալ հրեական լոբբիի օգնությունը` ԱՄՆ հայկական սփյուռքին հակազդելու համար:
Բացի դա, թերթը պնդում է, որ Անկարան կարող է զիջումների գնալ Վաշինգտոնին` Թուրքիայում ՀՀՊ նախագծի շրջանակներում հակահրթիռային ռադարների տեղակայման հարցում` 1915 թ. Ցեղասպանությունը չճանաչելու փոխարեն:
Սակայն Թուրքիան նույնպես մտադիր է օգտագործել իր հաղթաթղթերն ընդդեմ ԱՄՆ-ի: Պարբերականի հաղորդման համաձայն, Վաշինգտոնն Անկարայի կարիքն ունի Աֆղանստանում, Իրաքում իրադրության կայունացման, Իրանի միջուկային խնդրի լուծման, իսլամական աշխարհի հետ հարաբերությունների հաստատման հարցերում:
Այս բոլոր հարցերը կարող են ձախողվել ԱՄՆ կողմից հայերի Ցեղասպանության ճանաչման դեպքում, ինչի մասին Անկարան արդեն նախազգուշացրել է Վաշինգտոնին, հաղորդում է աղբյուրը:

Turkey’s Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, who is reported to pay a visit to the U.S. on April 14, will meet with representatives of the Jewish lobby.
The parties scheduled meeting when Turkey’s Ambassador Namik Tan and representatives of the U.S.-located Jewish organisations ADL, AJC, and AIPAC gathered together, 1NewsAgency reports citing Sabah paper.
The announced meeting is especially important as it comes to be held before April 24, the mourning day for the Victims of the 1915 Genocide of Armenian population of Turkey. Erdogan appears to have hoped to receive support by the Jewish lobby.
In exchange for non-recognition of the 1915 Genocide, Turkey may make concessions to the White House and provide the U.S. with an access to the Turkish air bases, which are used to get supplies to U.S. troops in Iraq.
In addition, Turkey is the U.S. ally in issues of stabilization of situation in Afghanistan, Iran with its nuclear weapons work, and establishment of relations with the Islamic world.