Լոնդոնում ձերբակալել են Բոսնիայի նախկին նախագահին
Լոնդոնի «Հիթրոու» օդանավակայանում նախօրեին ձերբակալվել է Բոսնիայի նախկին նախագահ Էյուպ Գանիչը, ով մեղադրվում է Սերբիայի դատարանի կողմից` 1990-ականներին Բալկաններում տեղի ունեցած կոնֆլիկտի ժամանակ ռազմական հանցագործություններ կատարելու մեջ:
Ինչպես հայտնում է Լենտա.ռու-ն, վկայակոչելով Ֆրանս-Պրեսս գործակալությանը, 63-ամյա Գանիչը ձերբակալվել է «Սերբիայի իշխանությունների կողմից հղված էքստրադիացիայի հարցման» հիման վրա:
Նախկին նախագահը մեղադրվում է վիրավոր զինծառայողներին սպանելու մեջ, ինչը հակասում է Ժնևյան հռչակագրերին:
Սպասվում է, որ Գանիչին կփոխանցեն Սերբիայի իշխանություններին` վերջիններիս կողմից Մեծ Բրիտանիային էքստրադիցիայի վերաբերյալ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելուց հետո:

The former President of Bosnia arrested in London
A former president of Bosnia-Herzegovina, Ejup Ganic, was arrested in London for alleged war crimes and was to stay in custody until a further hearing at the end of March, the source said referring to the Scotland Yard.
Scotland Yard said the 63-year-old was picked up at London's Heathrow airport as he was preparing to leave Britain after a provisional extradition warrant was issued by the Serbian government.
The Serbian Interior Ministry had in early 2009 issued arrest warrants for Ganic and 18 others over an attack on a Yugoslav Army convoy in Sarajevo in May 1992 in which 42 soldiers were killed and 73 wounded.
Ganic, who was president and vice-president of the Federation of Bosnia and Herzegovina from end-1997 to 2001, is accused of alleged conspiracy to murder wounded soldiers in breach of the Geneva Convention, Scotland Yard said.