ՌԴ-ին և ՉԺՀ-ին փոխանցվել են Իրանի դեմ պատժամիջոցների առաջարկներ
Միացյալ Նահանգները և իր արևմտյան դաշնակիցները` Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան, ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի մյուս երկու մշտական անդամներին` Ռուսաստանին և Չինաստանին, փոխանցել են հստակ առաջարկներ ԱԽ-ի բանաձևի նախագծի մանրամասների վերաբերյալ, որն Իրանի դեմ պատժամիջոցներ է պարունակում: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին չորեքշաբթի երեկոյան արևմտյան դիվանագետները հայտնել են ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում` չցանկանալով հրապարակել իրենց անունները:
Միաժամանակ ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցչությունում դեռ չեն հաստատել Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցային բանաձևի առաջարկների փոխանցման մասին:
ՄԱԿ-ի կենտրոնակայնում դիվանագիտական աղբյուրները հաղորդել են, որ բանաձևի նախագծի նոր տարբերակում խոսք է գնում Իրանի ղեկավարության, այդ թվում նաև Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի, վրա ազդելու միջոցների մասին:
Մասնավորապես, ինչպես հաղորդում է աղբյուրը, սահմանափակումներ են առաջարկվում նավագնացության, բանկային և ապահովագրական ոլորտներում: Դիվանագետների համաձայն, խոսքն այն պատժամիջոցների խստացման մասին է, որոնք արդեն ՄԱԿ ԱԽ նախորդ բանաձևերով գործում են իրանական կողմի հանդեպ: Դրանցից վերջինն ընդունվել էր 2006 թ. հոկտեմբերին:
Առաջարկվում է նաև ընդլայնել իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց ցուցակը, որոնց հանդեպ կգործեն այնպիսի պատժամիջոցներ, ինչպես օրինակ` արտասահմանյան հաշիվների սառեցում և արտասահմանյան ուղևորությունների արգելք, -հաղորդում է գործակալությունը:

РФ и КНР переданы предложения по санкциям против Ирана
Соединенные Штаты и их западные союзники - Франция и Великобритания - передали двум остальным постоянным членам Совета безопасности ООН, России и Китаю, конкретные предложения по элементам проекта резолюции Совбеза, содержащим санкции в отношении Ирана. Об этом агентству РИА Новости сообщили в среду вечером в штаб-квартире ООН западные дипломаты, пожелавшие остаться неизвестными.
При этом в Постпредстве РФ при ООН пока не подтверждают информацию о передаче предложений по новой санкционной резолюции в отношении Ирана.
Дипломатические источники в штаб-квартире ООН сообщили, что в новом варианте проекта резолюции речь идет о мерах воздействия на руководство Ирана, включая Корпус стражей исламской революции.
В частности, как сообщает источник, предлагаются ограничения в сфере судоходства, банковской сфере и сфере страхования. По словам дипломатов, речь идет об ужесточении тех мер, которые уже действуют в отношении иранской стороны по предыдущим санкционным резолюциям СБ ООН, последняя из которых была приянта в октябре 2006 года.
Предлагается в том числе расширить список юридических и физических лиц, в отношении которых будут действовать такие санкции, как замораживание зарубежных счетов и запрет на зарубежные поездки, сообщает агентство.