Էրդոհանը սպառնում է հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացը կասեցնել
«Թուրքիան ցավում է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման կապակցությամբ», - ասված է Թուրքիայի կառավարության հայտարարությունում:
«Մենք քննադատում ենք թուրք ժողովրդին անվերապահորեն մեղադրող այդ օրինագիծը: Այս օրինագծին սատարող բոլոր անձինք անտեսում են պատմական իրողությունը և հարցին տալիս են քաղաքական և ոչ արդարացի երանգ: Այդ նախագծում, պատմական սխալներին զուգահեռ, տեղ ունեն նաև միակողմանի կարծիքներ: Բոլոր ժամանակներում քաղաքական գործիչների կողմից պատմությանը միջամտելը բացասական ազդեցություն է ունեցել: Լուրջ մտավախություններ ունենք, որ մեր նախազգուշացումներին հակառակ ընդունված բանաձևը կվնասի հայ-թուրքական հարաբերություններին, իսկ հայ-թուրքական հարաբերությունները փակուղի կմտցնի», - նշված է Թուրքիայի կառավարության հայտարարությունում:
Հիշեցնենք նաև, որ բանաձևի ընդունումից անմիջապես հետո Թուրքիան խորհրդատվությունների համար ետ է կանչել ԱՄՆ-ում իր դեսպանին:

Эрдоган угрожает загнать армяно-турецкие отношения в тупик
«Турция выражает сожаление по поводу принятия Комитетом по внешним отношениям Палаты представителей Конгресса США резолюции о признании Геноцида армян», - говорится в заявлении правительства Турции.
«Мы критикуем этот законопроект, беспочвенно обвиняющий турецкий народ. Все содействующие этому законопроекту лица игнорируют историческую реальность и придают вопросу политический и несправедливый окрас. В этом проекте, наряду с историческими ошибками, имеют место также однобокие взгляды. Во все времена вмешательство политиков в историю имело отрицательное воздействие. Мы имеем серьезные опасения, что принятая, невзирая на наши предостережения, резолюция повредит турецко-американским отношениям, а армяно-турецкие отношения загонит в тупик», - отмечается в заявлении.
Напомним, что сразу после принятия резолюции Турция отозвала своего посла в США для консультаций.
Комитет по внешним отношениям Палаты представителей Конгресса США при соотношении 23 голоса "за" и 22 "против" накануне проголосовал за принятие проекта резолюции 252 о признании геноцида армян.