Իրանը պատմության դասեր կտա Ադրբեջանին
«Հարավային Ադրբեջանի ազգային զարթոնքի շարժում» կազմակերպության Ադրբեջանի ներկայացուցչությունը «մուսավաթ.քոմ»-ին հայտնել է, որ Իրանում որոշել են 2010 թ. ապրիլին Արդեբիլում գիտաժողով անցկացնել` նվիրված Ադրբեջանի` սեփական պատմության մասին խեղաթյուրման փաստերին:
Ըստ տեղեկության, Իրանում խստորեն անհանգստացած են հատկապես վերջին տարիներին Ադրբեջանում և Իրանի Ատրպատական նահանգում Ադրբեջանի պատմության, մշակույթի, ազգային ինքնության հետ կապված խեղաթյուրված գիտական հետազոտությունների առնչությամբ. դրանք հիմնականում տարածվում են երիտասարդության շրջանում: Գիտաժողովում ներկայացվելիք զեկույցները նվիրված կլինեն Իրանի ազգային միասնության ամրապնդմանը, իսլամի և ընդհանրապես Իրանի պատմության ճշգրիտ ներկայացմանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի պատմության վերաբերյալ տարածվող սխալ կարծիքների քննադատությանը: Զեկույցներ կլինեն նաև անկախ Ադրբեջանի պատմության մեջ տեղի ունեցող ինքնության փոփոխության և նորացման մասին:
Շարժումից ստացված տեղեկություններից ելնելով` «մուսավաթ.քոմ»-ը ենթադրել է, որ «Իրանի իշխանությունը Ադրբեջանի և ադրբեջանիցների համար «ինչ- որ անակնկալ է պատրաստում»:

Iran to give history lessons to Azerbaijan
The Azerbaijani representatives of the “Movement of National Revival of South Azerbaijan” organization told to “Musavat.com” that Iran has decided to pass a conference dedicated to the falsifications of the Azerbaijani history.
According to the sources, Iran is concerned with the falsified scientific researches that have been discovered during the recent years especially concerning the history, culture, national identity of Azerbaijan and the Atrpatakan provinces. They are as a rule being spread among the youth. The conferences will be dedicated to the strengthening of the national unity of Iran, Islam and correct presentation of the history of Iran, as well as they will touch upon the falsifications of the Azerbaijani history. The reports will also be about the identity changes in the history of the independent Azerbaijan and its renovation.
“Musavat.com” supposes that the Iranian authorities are preparing a kind of surprise for Azerbaijan and its people.