Պան ԳԻ Մուն. Իրանի հարցը պետք է «խաղաղ կերպով լուծվի»
ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամները խորհրդակցություններ են անցկացնում Իարնի դեմ հետագա պատժամիջոցների շուրջ: Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը` մարտի 17-19 Մոսկվա կատարվելիք այցի նախաշեմին:
«ՄԱԿ ԱԽ-ն արդեն ընդունել է երեք պատժող բանաձև: Որքան ես հասկանում եմ, անդամները քննարկում են հետագա պատժամիջոցների հարցը: Այդ հարցը կարող է լուծվել միայն Անվտանգության խորհրդի անդամների կողմից», - ասել է Պան Գի Մունը:
Միաժամանակ ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ Իրանի խնդիրը պետք է լուծել խաղաղ կերպով, միևնույն ժամանակ Թեհրանը պետք է պահպանի ՄԱԿ ԱԽ-ի բանաձևերը և համագործակցի ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ:
«Այս հարցը պետք է լուծվի խաղաղ կերպով, երկխոսության միջոցով, բանակցությունների միջոցով», - նշել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը:

The UN Security Council members are having consultations on the future sanctions against Iran, told Ban Ki-Moon, the United Nations Secretary-General, in the interview with RIA Novosti before visiting Moscow on March 17 – 19.
“The Security Council has already taken three sanction measures resolutions. I understand that the members are discussing and consulting on the issue of taking further sanction measures. This is something that to be determined by the Security Council members”, - Ban Ki-Moon said.
In the same time he has mentioned that Iran’s issue should be solved in a peaceful way, and Tehran should fully cooperate with the International Atomic Energy Agency.
“As a matter of principle, this matter should be resolved peacefully through dialogue, through negotiations”, - the UN Secretary-General mentioned.