Հայկական պատվիրակները կմասնակցեն WCIT-ին
Մայիսի 25-27-ը Նիդերլանդների մայրաքաղաք Ամստերդամում կկայանա Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը (WCIT): Այս տարի այն անցկացվելու է «Փոփոխության մարտահրավերները» խորագրի ներքո:
Ինչպես Aysor-ին հայտնեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կառավարման խորհրդատու Վահան Հովսեփյանը, հաշվի առնելով, որ ԻՏՁՄ-ն հանդիսանում է WCIT-2010 կազմակերպող կառույցի` Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (WITSA) անդամ, հայաստանյան ՏՀՏ ընկերությունների համար հատուկ մասնակցության պայմաններ են առաջարկվել, մասնավորապես, տրամադրվում է 80 % զեղչ:
Վ. Հովսեփյանը նշեց, որ հայկական պատվիրակության կազմում կինեն ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, «Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, հայտեր կան նաև CHS real service, Essential solution կազմակերպություններից:
«Քանի որ այնտեղ հավաքվելու են աշխարհի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հզորները, մենք ակնկալում ենք հաղորդակից լինել առաջատար միտումներին, նաև բաժիններ կան, որոնք շատ հետաքրքիր են Հայաստանի համար: Օրինակ` Էլեկտրոնային կառավարում բաժինը, քանի որ Հայաստանը մոտակա 3 տարում շատ մեծ ծրագրեր ունի իրականացնելու այդ ուղղությամբ»,- ասաց Վ. Հովսեփյանը:
Նա կարևորեց նաև CBI-ի հետ համագործակցությունը, կրթական ծրագրերին մասնակցությունը և այլն:
Հավելենք, որ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսն իր մեջ ներառելու է 9 թեմատիկ ուղղություններ, որոնք մոտ ապագայի հիմնախնդիրներն են համարվում հեռահաղորդակցության ոլորտի համար` կրեատիվ տնտեսություն, էլեկտրոնային անվտանգություն և ապահովություն, էլեկտրոնային կառավարություն, էլեկտրոնային առողջապահություն, էլեկտրոնային ներգրավվածություն, էներգիա, շարժական լուծումներ, ջուր և ռեսուրսների համատեղ օգտագործում:

Armenia’s companies to participate in World Congress on IT 2010
Armenian IT-companies will participate in the 17th World Congress on Information Technology, which is reported to be held in Amsterdam on May 25-27.
Member of the Union of Information Technology Enterprises (UITE) Vahan Hovsepian told Aysor’s correspondent that due to the fact that UITE is a member of the World Information Technology and Services Alliance (WITSA), which is organizing WCIT-2010, Armenian companies had got special offers, in particular, 80% discount.
According to Vahan Hovsepian, Armenian delegation includes Executive Director of UITE Karen Vardanian, Director of Nork Information and Analytics Center Hike Zoghrabian, and Director of Enterprise Incubator Foundation Bagrat Engibarian. “CHS real service” and “Essential solution” companies also have sent their applications for participation.
“The greatest IT-companies are gathering at World Congress on IT in Amsterdam, so we hope to join the most progressive trends,” said Vahan Hovsepian.
“The World Congress on IT includes spheres of great interest of Armenia, for example, the e-management. In the near three years there are some large projects to be implemented in this sphere in Armenia,” he added.
The World Congress on Information Technology is the biannual event where leading corporate managers and authorities meet to discuss the opportunities and applications of ICT. The theme of the 2010 convention will be Challenges of Change. Sub themes will be ICT solutions for education, health care, transport and mobility and sustainability.