Հայկական պատվիրակները կմասնակցեն WCIT-ին
Մայիսի 25-27-ը Նիդերլանդների մայրաքաղաք Ամստերդամում կկայանա Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը (WCIT): Այս տարի այն անցկացվելու է «Փոփոխության մարտահրավերները» խորագրի ներքո:
Ինչպես Aysor-ին հայտնեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կառավարման խորհրդատու Վահան Հովսեփյանը, հաշվի առնելով, որ ԻՏՁՄ-ն հանդիսանում է WCIT-2010 կազմակերպող կառույցի` Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (WITSA) անդամ, հայաստանյան ՏՀՏ ընկերությունների համար հատուկ մասնակցության պայմաններ են առաջարկվել, մասնավորապես, տրամադրվում է 80 % զեղչ:
Վ. Հովսեփյանը նշեց, որ հայկական պատվիրակության կազմում կինեն ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, «Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, հայտեր կան նաև CHS real service, Essential solution կազմակերպություններից:
«Քանի որ այնտեղ հավաքվելու են աշխարհի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հզորները, մենք ակնկալում ենք հաղորդակից լինել առաջատար միտումներին, նաև բաժիններ կան, որոնք շատ հետաքրքիր են Հայաստանի համար: Օրինակ` Էլեկտրոնային կառավարում բաժինը, քանի որ Հայաստանը մոտակա 3 տարում շատ մեծ ծրագրեր ունի իրականացնելու այդ ուղղությամբ»,- ասաց Վ. Հովսեփյանը:
Նա կարևորեց նաև CBI-ի հետ համագործակցությունը, կրթական ծրագրերին մասնակցությունը և այլն:
Հավելենք, որ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսն իր մեջ ներառելու է 9 թեմատիկ ուղղություններ, որոնք մոտ ապագայի հիմնախնդիրներն են համարվում հեռահաղորդակցության ոլորտի համար` կրեատիվ տնտեսություն, էլեկտրոնային անվտանգություն և ապահովություն, էլեկտրոնային կառավարություն, էլեկտրոնային առողջապահություն, էլեկտրոնային ներգրավվածություն, էներգիա, շարժական լուծումներ, ջուր և ռեսուրսների համատեղ օգտագործում:

Армянская делегация примет участие в WCIT
В столице Нидерландов Амстердаме 25-27-го мая состоится Всемирный конгресс информационных технологий (WCIT). В нынешнем году он будет проходить под девизом «Вызовы изменений».
Как сообщил корреспонденту Aysor представитель Союза предприятий информационных технологий (UITE) Ваан Овсепян, учитывая, что UITE является членом Всемирного альянса информационных технологий и услуг (WITSA) – структуры, которая занимается организацией WCIT-2010, армянским компаниям ИКТ предложены специальные условия участия, в частности предоставляется 80% скидка.
В.Овсепян отметил, что в составе армянской делегации будут исполнительный директор UITE Карен Варданян, директор информационно-аналитического центра «Норк» Айк Зограбян, директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян, а также поступили заявки на участие от компаний «CHS real service», «Essential solution».
«Поскольку там соберутся крупнейшие представители сферы информационных технологий, мы надеемся приобщиться к самым передовым тенденциям. Кроме того, там будут представлены разделы, представляющие большой интерес для Армении, например, электронное управление. В Армении в ближайшие три года намечены к реализации большие программы в этом направлении», - сказал В.Овсепян.
Отметим, что Всемирный конгресс информационных технологий будет включать 9 тематических направлений, которые считаются основными вопросами будущего сферы телекоммуникации, в частности, креативная экономика, электронная безопасность и сохранность, электронное управление, электронное здравоохранение, электронная вовлеченность, энергия, мобильные решения, совместное использование воды и ресурсов.