ՀՀ նախագահն ընդունել է ՎԶԵԲ նախագահին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) նախագահ Թոմաս Միրովի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից հաղորդում են, որ հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել մեր երկրում ՎԶԵԲ-ի գործունեությունը, տնտեսության մեջ կատարած ներդրումները` նշելով, որ Հայաստանը դրանց շնորհիվ կարողացել է լուծել զարգացման խնդիրներ: «Այս տարիների ընթացքում բանկի հետ համագործակցությունը մեզ հնարավորություն է ընձեռել օտարերկրյա ներդրողների մոտ որոշակի վստահություն ձևավորել մեր երկրի ու տնտեսության նկատմամբ: Հայաստանը պատրաստ է շարունակել և ընդլայնել փոխգործակցությունը»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Թոմաս Միրովն ասել է, որ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի գործունեությունն ուղղված է Հայաստանի տնտեսության արդիականացմանը, և բանկը հիմնական շեշտը դնում է մասնավոր հատվածի, միջին ու փոքր գործարարության խթանման վրա: Նրա խոսքով` Եվրաբանկը Հայաստանում կատարել է շուրջ 500 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով ներդրումներ, իսկ անցած տարվա ընթացքում, միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամով պայմանավորված, ներդրումների ծավալները կտրուկ ավելացել են:
Թոմաս Միրովը նախագահ Սարգսյանին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում Եվրաբանկի գործունեությանը ցուցաբերվող շարունակական օժանդակության համար:
Եվրաբանկի նախագահը բարձր է գնահատել ՀՀ նախագահի` կառուցվածքային բարեփոխումների ուղղությամբ գործադրած ջանքերը: Նա նաև ասել է, որ Հայաստանի ֆինանսական համակարգն այս դժվարին պայմաններում կարողացավ դիմագրավել և ցույց տալ իր ամրությունն ու դիմացկունությունը:
ՀՀ նախագահն ու Եվրաբանկի նախագահը խոսել են նաև Հայաստանի տնտեսական առաջնահերթությունների, ընթացիկ և հեռանկարային համատեղ ծրագրերի մասին: Թոմաս Միրովն ասել է, որ ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է շարունակել համատեղ աշխատանքը, աջակցել փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը, ենթակառուցվածքների որակի բարելավմանը: Որպես համագործակցության հնարավոր ուղղություններ նշվել են ֆինանսական հատվածը, բանկային համակարգը, էներգետիկան, ենթակառուցվածքների զարգացումը:

The RA President received EBRD president
President Serzh Sargsyan received the delegation headed by Thomas Mirow, President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
The president’s office informs that President Sargsyan highly appreciated the EBRD activity in our country, the investments in Armenian economy, noting that “thanks to them, Armenia has managed to solve issues of development.” “The cooperation with the Bank has provided an opportunity to shape certain trust in our country and economy among foreign investors. Armenia is ready to continue expanding the cooperation,” Serzh Sargsyan said.
Thomas Mirow said the activity of the European Bank for Reconstruction and Development is aimed at the modernization of the Armenian economy, and the EBRD puts the main emphasis on the promotion of the private sector, particularly the small and medium-sized businesses. According to him Eurobank is making investment of around 500 million dollars. During the last year the amount of the investment has risen.
Thomas Mirow expressed gratitude to President Sargsyan for the support to the EBRD activity in Armenia.
The EBRD President hailed Serzh Sargsyan’s efforts towards implementation of structural reforms. He said that under hard conditions the Armenian financial system managed to resist the challenges and proved its strength and stability.
Thomas Mirow said the EBRD is ready to continue supporting the development of the small and medium-sized business and the improvement of infrastructures. The possible directions of the cooperation are the financial part, the banking system, energy sector and development of the substructures.