Արմեն Գևորգյանը այցելեց Կոտայքի մարզ
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը Կոտայքի մարզպետ Կ. Շահգալդյանի ուղեկցությամբ այսօր այցելեց Կոտայքի մարզ, ծանոթացավ Համաշխարհային բանկի Ջրամբարների անվտանգության ծրագրի շրջանակում իրականացվող Մարմարիկի ջրամբարի շինարարական աշխատանքների ընթացքին: Ջրամբարի կառուցման աշխատանքները մեկնարկել են 2006թ-ին և նախատեսվում է ավարտին հասցնել այս տարվա սեպտեմբերին: Ներկայումս իրականացվել է աշխատանքների մոտ 80 տոկոսը: Ջրամբարը կունենա շուրջ 24 մլն խմ ջուր կուտակելու հնարավորություն, ինչը թույլ կտա ոռոգել Կոտայքի մարզի և Արարատյան դաշտավայրի մոտ 1200 հա տարածք` նվազեցնելով նաև Սևանա լճից այդ նպատակով ջրառի ծավալները:
Ա. Գևորգյանը շինարարական կազմակերպությունների ղեկավարներին հորդորեց աշխատանքներն իրականացնել որակով և սահմանված ժամկետներում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:

Вице-премьер Армении посетил Котайкскую область
Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян посетил сегодня Котайкскую область в сопровождении главы области Коваленко Шахгалдяна с целью ознакомления со строительными работами водохранилища Мармарика. Строительство осуществляется в рамках программы Всемирного банка по безопасности водохранилищ.
Как сообщает пресс-служба территориального управления, А.Геворкян призвал руководителей строительных компаний выполнять строительные работы качественно и завершить их в установленные сроки.
Работы по строительству водохранилища были начаты в 2006 году и завершение их предусмотрено в сентябре нынешнего года. В настоящее время реализовано около 80% работ. Водохранилище будет иметь возможность накопления порядка 24 млн. кубических метров воды, что позволит орошать примерно 1200 га территории в Котайкской области и Араратской долине, уменьшив также объем используемой из озера Севан воды.