«Եթե տնտեսական սահմանը բացվի, լուրջ զարգացումներ կլինեն»
Առաջիկայում Թուրքիան Հայաստանի հետ սահմանը չի բացի, իսկ չբացելու իրական պատճառը ոչ թե Ադրբեջանն է և Ղարաբաղի խնդիրը, այլ այն, որ վախենում են Հայաստանի և Արևելյան Թուրքիայի շփումից: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման համոզում հայտնեց ՀՀ նախկին վարչապետ, «Ազատություն» կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանը:
«Եթե բացեն էլ, հսկելու են, որ ինտենսիվ առևտուր չգնա»,- ասաց նա:
Հ. Բագրատյանի խոսքով, Թուրքիայի արևելյան շրջանները շատ վատ վիճակում են: Արևելքում լուրջ է քրդական տարրի առկայությունը, թեև մուսուլմանները հաշվվում են 11 մլն, և դա է պատճառը, որ Թուրքիայի հետ առևտուրը խորացնելու դեպքում Հայաստանը զգալի ազդեցություն կարող է ունենալ արևելյան շրջաններում:
Ամեն դեպքում, Հ. Բագրատյանը կարծում է, որ պետք է պատրաստվել, քանի որ թեև դանդաղ, բայց սահմանի բացումն անշուշտ լինելու է. «Կենտրոնական բանկը մեկ լիրա չունի, չկա որևէ բիզնես ձեռնարկ թուրքական խոշոր ընկերությունների մասին, ուսումնասիրություն չկա տնտեսական կառուցվածքի մասին»:
«Եթե տնտեսական սահմանը բացվի, լուրջ զարգացումներ կլինեն: Մենք կստանանք Թուրքիայի հետ 150 մլն դոլարի փոխարեն 1 մլրդ դոլարի առևտուր, զգալիորեն կիջնեն գները»,- նշեց Հ. Բագրատյանը:
Բանախոսը նաև ընդգծեց, որ այսօր հայտնի չէ, թե որքան հայ է այցելում Թուրքիա: Ըստ նրա, Էրդողանը հայտարարեց 100 հզ. հայի մասին, ՀՀ վարչապետն արձագանքեց, թե մի քանի անգամ պակաս են, բայց չգիտենք ստույգ ինչքան է: Թուրքիայի ազգային վիճակագրական ծառայության ինստիտուտի տվյալներով, Թուրքիա են մտնում առավելագույնը 26 հզ. հայեր: Բայց ո՛չ ՀՀ միգրացիոն ծառայությունը, ո՛չ սահմանապահ ծառայությունները չեն ֆիքսում, թե որքան հայ է, թեկուզ երրորդ երկրների միջոցով, գնում Թուրքիա:

Багратян: Турция не откроет границ с Арменией в скором времени
В ближайшее время Турция не откроет границы с Арменией, а реальной причиной являются не Азербайджан и нагорно-карабахский конфликт, а то, что она боится контактов Армении с Восточной Турцией. Такое мнение высказал сегодня в ходе пресс-конференции бывший премьер-министр Армении, председатель партии «Свобода» Грант Багратян.
«Если даже они откроют границу, то будут контролировать, чтобы не было интенсивной торговли», - сказал Г.Багратян.
По его словам, восточные районы Турции находятся в неутешительном состоянии. На востоке достаточно серьезно присутствует курдский фактор, несмотря на то, что сегодня там насчитывается 11 миллионов мусульман. Именно в этом заключается причина того, что Армения в случае расширения торговли с Турцией может оказать на эти районы значительное влияние.
Во всех случаях, по мнению Г.Багратяна, необходимо готовиться, поскольку хотя и медленно, но открытие границы, несомненно, произойдет.
«Если экономическая граница откроется, будут серьезные развития. Мы получим 1 млрд. долларов вместо объема торговли с Турцией в 150 млн. долларов, существенно снизятся цены», - отметил Г.Багратян.
Он также подчеркнул, что сегодня неизвестно, сколько армян посещают Турцию. По словам Г.Багратяна, Эрдоган озвучил цифру в 100 тысяч, премьер-министр Армении отреагировал на это, заявив, что число армян в несколько раз ниже, однако точных данных нет. По данным Национальной статистической службы Турции, максимальное количество въезжающих в страну армян составляет 26 тысяч. Однако ни Миграционный комитет Армении, ни приграничные службы не фиксируют, какое количество армян въезжает в Турцию, хотя бы через третьи страны.