«Եթե տնտեսական սահմանը բացվի, լուրջ զարգացումներ կլինեն»
Առաջիկայում Թուրքիան Հայաստանի հետ սահմանը չի բացի, իսկ չբացելու իրական պատճառը ոչ թե Ադրբեջանն է և Ղարաբաղի խնդիրը, այլ այն, որ վախենում են Հայաստանի և Արևելյան Թուրքիայի շփումից: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման համոզում հայտնեց ՀՀ նախկին վարչապետ, «Ազատություն» կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանը:
«Եթե բացեն էլ, հսկելու են, որ ինտենսիվ առևտուր չգնա»,- ասաց նա:
Հ. Բագրատյանի խոսքով, Թուրքիայի արևելյան շրջանները շատ վատ վիճակում են: Արևելքում լուրջ է քրդական տարրի առկայությունը, թեև մուսուլմանները հաշվվում են 11 մլն, և դա է պատճառը, որ Թուրքիայի հետ առևտուրը խորացնելու դեպքում Հայաստանը զգալի ազդեցություն կարող է ունենալ արևելյան շրջաններում:
Ամեն դեպքում, Հ. Բագրատյանը կարծում է, որ պետք է պատրաստվել, քանի որ թեև դանդաղ, բայց սահմանի բացումն անշուշտ լինելու է. «Կենտրոնական բանկը մեկ լիրա չունի, չկա որևէ բիզնես ձեռնարկ թուրքական խոշոր ընկերությունների մասին, ուսումնասիրություն չկա տնտեսական կառուցվածքի մասին»:
«Եթե տնտեսական սահմանը բացվի, լուրջ զարգացումներ կլինեն: Մենք կստանանք Թուրքիայի հետ 150 մլն դոլարի փոխարեն 1 մլրդ դոլարի առևտուր, զգալիորեն կիջնեն գները»,- նշեց Հ. Բագրատյանը:
Բանախոսը նաև ընդգծեց, որ այսօր հայտնի չէ, թե որքան հայ է այցելում Թուրքիա: Ըստ նրա, Էրդողանը հայտարարեց 100 հզ. հայի մասին, ՀՀ վարչապետն արձագանքեց, թե մի քանի անգամ պակաս են, բայց չգիտենք ստույգ ինչքան է: Թուրքիայի ազգային վիճակագրական ծառայության ինստիտուտի տվյալներով, Թուրքիա են մտնում առավելագույնը 26 հզ. հայեր: Բայց ո՛չ ՀՀ միգրացիոն ծառայությունը, ո՛չ սահմանապահ ծառայությունները չեն ֆիքսում, թե որքան հայ է, թեկուզ երրորդ երկրների միջոցով, գնում Թուրքիա:

Former prime-minister of Armenia, chairman of the Liberty Party Hrant Bagratian said that Turkey will not open its border with Armenia in the near future, and the reasons are neither Azerbaijan nor Nagorno-Karabakh, the reason is a fear of communication links between Armenia and Eastern Turkey (historical Armenia).
“If they even open the border, they will prevent active trade relations,” he said at today’s press conference.
He said Armenia will influence Eastern Turkish regions, populated with 11 million Muslims and where seriously exists the Kurdish factor.
“If the border opens, we will have $1 billion turnover with Turkey, not current $150 million, and the prices will drop,” said politician.
Hrant Bagratian also said of number of Armenians, entering Turkey. Recently Erdogan said there are 100,000 undocumented Armenians in Turkey, while this is not a real figure, as in fact there are much more less Armenians in Turkey. According to Turkey’s National Statistics Center, 26,000 Armenians enter Turkey; however, there are not registered numbers of Armenians, who enter Turkey from other countries.