Ադրբեջանը հայտնվել է FATF-ի «սև ցուցակում»
Ֆինանսական չարաշահումների դեմ պայքարի միջազգային կազմակերպությունը (FATF) Ադրբեջանին և Ուկրաինային ընդգրկել է այն երկրների «սև ցուցակում», որոնք թերանում են հանցագործ եկամուտների լվացման դեմ պայքարում և ֆինանսավորում են ահաբեկչությունը, - հաղորդում է Թուրան գործակալությունը` հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
Ցանկում, որ նախատեսված է «բանկերի և այլ ֆինանսական ինստիտուտների համար», տեղ են գտել նաև Անտիգուան և Բարբուդան, Բոլիվիան, Հունաստանը, Ինդոնեզիան, Յեմենը, Կատարը, Քենիան, Մարոկկոն, Բիրման, Նեպալը, Նիգերիան, Պարագվայը, Սիրիան, Սուդանը, Թայլանդը, Տրինիդադը և Տաբագոն, Թուրքիան և Շրի-Լանկան:
Նոր ցանկը լրացնում է երկրների նախկին ցուցակը, որոնք, FATF-ի կարծիքով, հանցագործ եկամուտների լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարում ունեն «ռազմավարական թերացումներ»: Դրանում նշված են Անգոլան, Իրանը, ԿԺԴՀ-ն, Պակիստանը, Սան-Տոմեն և Պրինսիպին, Թուրքմենիան, Էկվադորը և Էֆիոպիան:
FATF կազմակերպությունը միավորում է աշխարհի առաջատար ֆինանսական 35 հետախուզությունները: Նրա հայտարարությամբ, նոր ցուցակի կազմումը` արձագանք է համաշխարհային գերտերությունների «մեծ քսանյակի» կոչին` ուժեղացնել պայքարը վերոնշյալ երկու չաիքի դեմ:

FATF включила Азербайджан в «черный список»
Международная организация по борьбе с финансовыми злоупотреблениями (FATF) включила Азербайджан и Украину в «черный список» стран, имеющих недостатки в борьбе с отмыванием преступных доходов и финансированием терроризма (ОПД и ФТ), сообщает агентство Туран со ссылкой на ИТАР-ТАСС.
В перечень, предназначенный для «банков и других финансовых институтов», вошли Антигуа и Барбуда, Боливия, Греция, Индонезия, Йемен, Катар, Кения, Марокко, Бирма, Непал, Нигерия, Парагвай, Сирия, Судан, Таиланд, Тринидад и Тобаго, Турция и Шри-Ланка.
Новый список стал дополнением к прежнему списку стран, имеющих, по мнению FATF, «стратегические недостатки» в борьбе с ОПД и ФТ. В нем значатся: Ангола, Иран, КНДР, Пакистан, Сан-Томе и Принсипи, Туркмения, Эквадор и Эфиопия.
FATF - организация, объединяющая 35 ведущих финансовых разведок мира. По ее заявлению, составление новых списков - это ответ на призыв «большой двадцатки» ведущих мировых держав усилить борьбу с ОПД и ФТ.