Ադրբեջանը հայտնվել է FATF-ի «սև ցուցակում»
Ֆինանսական չարաշահումների դեմ պայքարի միջազգային կազմակերպությունը (FATF) Ադրբեջանին և Ուկրաինային ընդգրկել է այն երկրների «սև ցուցակում», որոնք թերանում են հանցագործ եկամուտների լվացման դեմ պայքարում և ֆինանսավորում են ահաբեկչությունը, - հաղորդում է Թուրան գործակալությունը` հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
Ցանկում, որ նախատեսված է «բանկերի և այլ ֆինանսական ինստիտուտների համար», տեղ են գտել նաև Անտիգուան և Բարբուդան, Բոլիվիան, Հունաստանը, Ինդոնեզիան, Յեմենը, Կատարը, Քենիան, Մարոկկոն, Բիրման, Նեպալը, Նիգերիան, Պարագվայը, Սիրիան, Սուդանը, Թայլանդը, Տրինիդադը և Տաբագոն, Թուրքիան և Շրի-Լանկան:
Նոր ցանկը լրացնում է երկրների նախկին ցուցակը, որոնք, FATF-ի կարծիքով, հանցագործ եկամուտների լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարում ունեն «ռազմավարական թերացումներ»: Դրանում նշված են Անգոլան, Իրանը, ԿԺԴՀ-ն, Պակիստանը, Սան-Տոմեն և Պրինսիպին, Թուրքմենիան, Էկվադորը և Էֆիոպիան:
FATF կազմակերպությունը միավորում է աշխարհի առաջատար ֆինանսական 35 հետախուզությունները: Նրա հայտարարությամբ, նոր ցուցակի կազմումը` արձագանք է համաշխարհային գերտերությունների «մեծ քսանյակի» կոչին` ուժեղացնել պայքարը վերոնշյալ երկու չաիքի դեմ:

Azerbaijan added to money laundering blacklist
The Financial Action Task Force (FATF) has blacklisted Azerbaijan and Ukraine as posing risks to the international financial system, according to report by Turan agency.
Among other blacklisted countries in the review to be delivered to banks and other financial structures are Antigua and Barbuda, Bolivia, Greece, Indonesia, Jordan, Kenya, Morocco, Burma, Nepal, Nigeria, Paraguay, Syria, Sudan, Thailand, Trinidad and Tobago, Turkey and Sri Lanka.
This list is an addition to the existing one with Angola, the People's Democratic People's Republic of Korea, Ecuador and Ethiopia, named as jurisdictions that have not committed to the FATF’s action plan and the international anti-money laundering and countering terrorist financing standards.
The Financial Action Task Force is an inter-governmental body whose purpose is the development and promotion of policies, both at national and international levels, to combat money laundering and terrorist financing. FATF’s blacklisting is a respond to a call by G-20 to fight against terrorist financing and money laundering.