«Ադրբեջանում շարունակում են փչել պատրանքների փուչիկը»
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը պատասխանել է «Մեդիամաքս» լրատվական գործակալության հարցին, որը վերաբերում էր Ադրբեջանի նախագահի կողմից արված մի շարք հայտարարություններին` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
Հարց. Պարոն Քոչարյան, երեկ Ադրբեջանի նախագահը մի շարք հայտարարություններ է արել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք այդ հայտարարությունները:
Պատասխան. Պարոն Ալիևը չկայացած երկխոսության մասին հերթական մենախոսությամբ է հանդես եկել: Այդ մենախոսության համաձայն Ադրբեջանը սկզբունքորեն ավարտել է ինքն իր հետ վարած բանակցությունները և այն ինչի հասել է հիմնականում համապատասխանում է Ադրբեջանի շահերին: Ճիշտ է որոշ բացառություններով. ամենայն հավանակությամբ ինքն իր հետ էլ չի կարողանում պայմանավորվել:
Ժառանգությամբ ստացված իշխանության անփոխարինելիության սահմանադրական ամրագրումից հետո, նախագահ Ալիևը իրեն իրավունք է վերապահել խոսել ժամանակի, միջազգային իրավունքի, միջնորդների, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անունից:
Բաքուն ձև է անում, թե չի հասկանում Լեռնային Ղարաբաղի անկախությանը այլընտրանքի բացակայությունը` ոչ հիմա, ոչ հարյուր տարի անց, կամ էլ երբևէ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը միջազգային իրավունքի նորմերին լիովին համապատասխան կայացած պետություն է, որը կարողացել է դիմագրավել Ադրբեջանի էթնիկ զտումների քաղաքականությանը և ագրեսիային: Ադրբեջանը` ստիպված լինելով զինադադար ստորագրել ԼՂՀ հետ, նրա անկախությունը ճանաչել է դեռևս 1994 թ.:
Նախագահ Ալիևի հայտարարությունները հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ կառուցողական երկխոսությանը անպատրաստ լինելու վառ ապացույց են: Ադրբեջանում շարունակում են փչել պատրանքների փուչիկը, որն առաջացել է նավթային ասեղի վրա նստելուց ու հակամարտության էության և բանակցությունների ընթացքի վերաբերյալ անվերջ խեղաթյուրումներից: Չեն դադարում ռազմատենչ հայտարարությունները, որոնք ուղղված են հերթական անգամ նույն փոցխին կանգնելուն: Ադրբեջանը հնարավորություն ունի դուրս բերել զորքերը ԼՂՀ-ի օկուպացված տարածքներից և սկսել ԼՂՀ հետ բանակցությունները մինչև պատրանքների, խեղաթյուրումների ու ինքնահավան կերպով սուր ճոճելու փուչիկը կպայթի:

“Azerbaijan blowing the balloon of illusions”
The Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Qocharyan gave an interview to “MEDIAMAX” News Agency. The interview referred to some statements made by the Azerbaijani President on NKR conflict settlement.
Question: Mr. Qocharyan, yesterday the President of Azerbaijan made some statements on Karabakh conflict settlement. How would you comment on those statements?
Answer: Mr. Aliev as usual made a monologue about a dialogue which actually didn’t take place. According to that monologue Azerbaijan has finished the negotiations held with itself and whatever it gained of those talks is within the interests of Azerbaijan itself. In some cases Azerbaijan is not able to reach an agreement with itself too.
After getting the inherited power president Aliev preserved the right to talk on behalf of time, international right, mediators, peoples of Armenia and Nagorno Karabakh.
Baku pretends that it doesn’t realize the fact that there is no other choice but recognizing the independence of the NKR. The NKR is a state that corresponds to the norms of international rights, which managed to face the ethnic cleansing policy and aggression of Azerbaijan. Azerbaijan, being forced to sign a ceasefire with the NKR, has recognized its independence since 1994.
The statements on the conflict settlement made by President Aliev prove that they are not ready to hold a constructive dialogue.
They blow the balloon of illusions in Azerbaijan, occurred because of the oil fever and the endless falsifications over the essence of the conflict and the process of negotiations. They do not stop making warlike statements. Azerbaijan has the opportunity to withdraw its troops from the NKR occupied territories and start talks till the balloon of illusions and falsifications blows up.