Վրաստանն ընդունում է Գուանտանամոյի կալանավորներին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Վրաստան է ուղարկել Գուանտանամոյի ռազմական բանտի երեք կալանավորների: Նրանց տեղեափոխումը, ըստ ԱՄՆ արդարադատության նախարարության, իրականցվել է միայն այն բանից հետո, երբ երկու կողմերի իշխանությունները համաձայնեցրել են անվտանգության անհրաժեշտ միջոցները:
Ինչպես հաղորդում է Ֆրանս-Պրեսս գործակալությունը, այս առիթով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ֆիլիպ Քրոուլին երախտիքի խոսքեր է հայտնել Վրաստանի կառավարությանը:
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում Վրաստանի կառավարությանը` Գուանտանամոյի բանտը փակելու հարցում աջակցության պատրաստակամության համար», - ասել է Ֆ.Քրոուլին:
Համաձայն Վրաստանի ՆԳ նախարար Շոթա Ուտիաշվիլիի` երեքշաբթի օրը Վրաստան ժամանած նախկին կալանավորները ծագումով մերձարևելյան երկրներից են: Նախարարը հայտնել է, որ նրանք «ազատ կլինեն, կապրեն ինչպես սովորական քաղաքացիները և կունենան մշտական կապ իրենց ընտանիքների հետ»: Սակայն, այնուամենայնիվ, նրանց արգելվում է լքել Վրաստանի տարածքը:

3 Guantanamo detainees transferred to Georgia
Three Guantanamo Bay prison detainees have been sent to Georgia and handed over to the Tbilisi government, the U.S. Justice Department announced Tuesday.
"We are grateful to the government of Georgia for joining their efforts to close the detention facility at Guantanamo Bay," said State Department spokesman Philip Crowley.
Georgian Interior Ministry spokesman Shota Utiashvili said three prisoners "had arrived in Georgia in the morning.”
After transfer of the prisoners, 183 detainees still stay at Guantanamo more than two months after President Barack Obama's self-imposed deadline to close the facility. Among them is Mohammmed Oul Slahi, whom a federal judge Monday ordered to release.