Երևանում մեկնարկել է երկօրյա խորհրդաժողով
Այսօր Երևանում մեկնարկեց ՀՅԴ կազմակերպած երկօրյա խորհրդաժողովը «Սոցիալիստական մոտեցումներ Հայաստանի մարտահրավերներին. գլոբալ հեռանկարներ, տեղական իրողություններ» թեմայով:
«Մեր կոնֆերանսի հիմնական նպատակն է ներկայացնել սոցիալիստական գաղափարախոսությունը` առաջին հերթին կոտրելով այն կարծրատիպը, որ սոցիալիզմը մարդու ազատությունը սահմանափակող գաղափարախոսություն է կամ միտված է բացառապես պետական մենաշնորհ հաստատելուն»,- իր խոսքում նշեց ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Միասյանը և հավելեց, որ այսօր Հայաստանը կանգնած է այնպիսի իրավիճակի առջև, որտեղ սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրների մի հատված պայմանավորված է համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամով, բայց մի զգալի հատված ունի տեղական առանձնահատկություններ:
«Շատ կարևոր է, որ միջազգային փորձն էլ ներկայացվի: Սրանով է պայմանավորված նաև արտասահմանյան շատ ներկայացուցիչների մասնակցությունը այս կոնֆերանսում, որտեղ ներկայացվում են իրենց երկրների փորձը, և որտեղ կերևա, թե ինչպիսի դրական ձեռքբրումներ է տվել հասարակության իրական սոցիալիզմը»,- ընդգծեց Ա. Մինասյանը:
Խորհրդաժողովին մասնակցում են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Շվեդիայի, Հունաստանի, Արգենիտինայի, Չիլիի, Իրանի պատվիրակներ, ներկայացված են նաև Հայաստանի և Սփյուռքի քաղաքական շրջանակները, գիտական, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

В Ереване стартовала двухдневная конференция АРФД
Сегодня в Ереване стартовала организованная АРФ «Дашнакцутюн» двухдневная конференция по теме «Социалистические подходы к вызовам Армении: глобальные перспективы – местные реалии».
«Основная цель нашей конференции – представить социалистическую идеологию, в первую очередь, сломав тот стереотип, что социализм – это идеология, ограничивающая свободу человека или исключительно направленная на установление государственной монополии», - отметил депутат парламента Арцвик Минасян. Он отметил, что сегодня Армения оказалась в ситуации, когда некоторая часть социально-экономических проблем обусловлена мировым экономическим кризисом, но существенная часть этих проблем имеет местную специфику.
«Очень важно, чтобы был представлен международный опыт. Именно этим обусловлено участие многих зарубежных представителей в этой конференции, на которой будет представлен опыт других стран и будет продемонстрировано, какие положительные достижения дал обществу реальный социализм», - подчеркнул А.Минасян.
В конференции участвуют делегаты из России, США, Франции, Швеции, Греции, Чили, Аргентины, Ирана, а также представлены политические круги Армении и Диаспоры, представители научных и общественных организаций.