ՀԿԵ-ն ու «Վրացական երկաթուղիներ»-ը կհամագործակցեն
Թբիլիսիում մարտի 22-23-ը կայացել է «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևքեթ Շայդուլինի և «Վրացական երկաթուղիներ» ընկերության ղեկավար Իրակլի Էզուգբայի հանդիպումը: Հանդիպման շրջանակներում կողմերը քննարկել են մի շարք հարցեր` ուղևորների և բեռանափոխադրումների, տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում են ՀԿԵ ընկերության մամուլի ծառայությունից:
ՀԿԵ ու «Վրացական երկաթուղիներ» ընկերություններ պայմանավորվել են ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը պետք է զբաղվի մարքետինգի վերլուծությամբ և Հայաստանի ու Վրաստանի միջև բեռնահոսքերի ավելացման ուղղությամբ որոշակի միջոցառումներ ձեռնարկի:
Խորհրդակցության գլխավոր թեման «Երևան-Բաթումի-Երևան» հաղորդակցային ուղու կազմակերպումն էր` առաջիկա հանգստյան սեզոնի նախաշեմին: Կողմերը եկել են համաձայնության առ այն, որ Երևան-Բաթումի-Երևան գնացքի երկու ուղղություններով տոմսերի 80 տոկոսը վաճառի ՀԿԵ-ն:
Խորհրդակցության շրջանակներում մեծ ուշադրություն է դարձվել Երևան-Թբիլիսի ուղղությունը սպասարկող գնացքի երթևեկի ժամանակի ու ճանապարհի կրճատման հարցին: Ընկերությունների ղեկավարությունները կարևորել են փորձի և տեղեկատվության փոխանակումը` համագործակցության հետագա ամրապնդման և տրանսպորտային ծառայությունների որակի բարձրացման համար հավասար մատչելիություն և մրցակցություն ապահովան համատեքստում:

ЮКЖД и «Грузинские железные дороги» будут сотрудничать
В Тбилиси 22-23 марта состоялась встреча между генеральным директором ЮКЖД Шевкетом Шайдуллиным и главой компании «Грузинские железные дороги» Ираклием Эзугбая. В рамках встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся грузоперевозок и пассажироперевозок, информационных и коммуникационных технологий.
Как сообщает пресс-служба компании, ЮКЖД и «Грузинские железные дороги» договорились создать рабочую группу, которая должна заняться маркетинговым исследованием и предпринять определенные действия в направлении увеличения товарных потоков между Арменией и Грузией.
Основной темой совещания была организация коммуникационного пути «Ереван-Батуми-Ереван» в преддверие предстоящего сезона отдыха. Стороны достигли соглашения, что 80 процентов билетов по двум направлениям маршрута «Ереван-Батуми-Ереван» будет продаваться компанией ЮКЖД.
В ходе встречи большое внимание было уделено вопросу сокращения длительности пребывания в пути поезда по маршруту «Ереван-Тбилиси». Главы компаний отметили также важность обмена опытом и информацией для дальнейшего укрепления сотрудничества и в контексте обеспечения доступности и равных условий для повышения качества транспортных услуг и конкурентоспособности.