Մոսկվայում պայթյուններից վիրավորների թվում երկու հայ կա
Մոսկվայում նախօրեին տեղի ունեցած ահաբեկչությունների հետևանքով հիվանդանոցներ տեղափոխվածների ընդհանուր թիվը կազմում է 73 մարդ, որոնցից երկուսը` հայազգի:
Ինչպես ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը հայտնել է ՌԴ ԱԻՆ հերթապահ Պավել Կոզլովը, ՌԴ մայրաքաղաքի 15 հիվանդանոցներում բուժում է ստանում 73 մարդ:
Նրա փոխանցմամբ, ընդհանուր առմամբ, պայթյուններից հետո հիվանդանոցներ են տեղափոխվել թվով 83 մարդ, որոնցից 10-ը դուրս են գրվել, իսկ երկուսը մահացել:
Այսպիսով, ահաբեկչությունների հետևանքով զոհվածների թիվը կազմում է 38 մարդ:
Նշենք, որ համաձայն ՌԴ ԱԻՆ պաշտոնական կայքում տեղադրված ցուցակի` պայթյունների հետևանքով Մոսկվայի հիվանդանոցներ են տեղափոխվել նաև երկու հայ` 18-ամյա Հասմիկ Ժուրայի Մարտիրոսյանը և 55-ամյա Աննա Հովհաննեսի Փորքաշյանը:
Մարտի 29-ի առավոտյան Մոսկվայի մետրոպոլիտենի «Լուբյանկա» և «Պարկ կուլտուրի» կայարաններում տեղի են ունեցել պայթյուններ` իրականացված մահապարտ-ահաբեկիչների կողմից: Փաստի առթիվ հարուցված է քրեական գործ` ահաբեկչության հատկանիշներով:

Среди госпитализированных в результате терактов двое армян
Число госпитализированных пострадавших в результате терактов в московском метрополитене, которые произошли в понедельник утром, составляет 73 человека, сообщил старший оперативный дежурный МЧС РФ Павел Козлов агенствуРИА Новости.
"В 15 больницах столицы по состоянию на 5.30 мск вторника находятся 73 человека, получивших ранения в результате взрывов в московском метро. Всего было госпитализировано 85 человек, из них выписано десять, два человека умерли", - сказал собеседник агентства.
Таким образом, по его данным, число погибших с вечера не изменилось и составляет 38 человек.
Отметим, что согласно данным, размещенным на сайте МЧС России ,среди госпитализированных пострадавших в результате терактов в московском метрополитене двое армян – Мартиросян Асмик Жураевна (18 лет) и Поркашаян Анна Оганесовна (55 лет).
Два взрыва на станциях "Лубянка" и "Парк культуры" прогремели с интервалом менее часа. Возбуждено уголовное дело по статье "терроризм".