Գազի թանկացումը կքննարկվի ԱԺ-ում
Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցությունը գազի գնի թանկացման վերաբերյալ գրավոր հարցապնդում է նախապատրաստել, որը վաղը կամ չորեքշաբթի օրն ուղարկվելու է ՀՀ կառավարություն: Վերջինիս կողմից պատասխան ստանալուց հետո այն ԱԺ լիագումար նիստում, որպես ընդդիմության հարցապնդման ներկայացում, քննարկման առարկա կդարձվի: Այս մասին այսօր ասուլիսում, պատասխանելով Aysor-ի հարցին, հայտնեց ԱԺ պատգամավոր, ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը:
Նա նշեց, որ այդ հարցապնդման պատասխանի հիման վրա լսումներ կհրավիրեն` այդ թվում նաև շահագրգիռ շատ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Սակայն, ըստ Ա. Մինասյանի, խնդիրն այն է, որ լսումներ հրավիրելու իրավասությունն այսօրվա քաղաքական մեծամասնության ձեռքում է և իրենք պետք է համաձայնեն:
«Սա ևս 1 անգամ առիթ է, որ եթե քաղաքական մեծամասնությունը ցանկություն ունի իրական պատճառները ուսումնասիրել և վերացնել, մասնակցի այս գործընթացին և կազմակերպի այդպիսի լսումներ: Սա կարող է և, մեծ հավանականությամբ, կբերի օրենսդրական լուրջ փոփոխությունների` սկսած հակամենաշնորհային քաղաքականության գործադրմամբ գազի մատակարարման ոլորտում, ավարտված նրանով, որ սպառողների շահերի պաշտպանության համակարգը կլինի ավելի կայուն և ավելի բարձր մակարդակի վրա դրված»,- ասաց Ա. Մինասյանը:

Increase in gas prices may be discussed at Parliament
Due to increase in the price of gas ARF Dashnaktsutyun has prepared a request, which will be sent to country’s government, announced at the press conference the party’s member Artsvik Minasian. He said that after receiving the government’s response, the issue will become a question from opposition to be discussed at the expanded parliament’s session.
Artsvik Minasian said that there will be initiated hearings with participation of many interested parties. However, the only problem is that the parliamentary majority has full powers to approve the hearings, pointed politician.
“This is another reason to study and eliminate the real causes if there is a willingness of the political majority. This would bring serious changes in the law-making system, starting from monopolized gas policy, and finishing by changes in the system of consumer protection, which will become more stable,” he pointed.