Գազի թանկացումը կքննարկվի ԱԺ-ում
Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցությունը գազի գնի թանկացման վերաբերյալ գրավոր հարցապնդում է նախապատրաստել, որը վաղը կամ չորեքշաբթի օրն ուղարկվելու է ՀՀ կառավարություն: Վերջինիս կողմից պատասխան ստանալուց հետո այն ԱԺ լիագումար նիստում, որպես ընդդիմության հարցապնդման ներկայացում, քննարկման առարկա կդարձվի: Այս մասին այսօր ասուլիսում, պատասխանելով Aysor-ի հարցին, հայտնեց ԱԺ պատգամավոր, ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը:
Նա նշեց, որ այդ հարցապնդման պատասխանի հիման վրա լսումներ կհրավիրեն` այդ թվում նաև շահագրգիռ շատ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Սակայն, ըստ Ա. Մինասյանի, խնդիրն այն է, որ լսումներ հրավիրելու իրավասությունն այսօրվա քաղաքական մեծամասնության ձեռքում է և իրենք պետք է համաձայնեն:
«Սա ևս 1 անգամ առիթ է, որ եթե քաղաքական մեծամասնությունը ցանկություն ունի իրական պատճառները ուսումնասիրել և վերացնել, մասնակցի այս գործընթացին և կազմակերպի այդպիսի լսումներ: Սա կարող է և, մեծ հավանականությամբ, կբերի օրենսդրական լուրջ փոփոխությունների` սկսած հակամենաշնորհային քաղաքականության գործադրմամբ գազի մատակարարման ոլորտում, ավարտված նրանով, որ սպառողների շահերի պաշտպանության համակարգը կլինի ավելի կայուն և ավելի բարձր մակարդակի վրա դրված»,- ասաց Ա. Մինասյանը:

Повышение тарифа на газ будет обсуждаться в парламенте
Парламентская фракция АРФ «Дашнакцутюн» подготовила письменный запрос в связи с повышением тарифа на газ, который завтра или в среду будет направлен в правительство Армении. После получения ответа из правительства, на расширенном заседании парламента этот вопрос станет предметом обсуждения как запрос от оппозиции. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции депутат парламента, член фракции АРФД Ацвик Минасян, отвечая на вопрос корреспондента Aysor.
А.Минасян отметил, что на основании ответа на запрос будут инициированы слушания, в том числе с участием многих заинтересованных представителей. Однако, по словам А.Минасяна, проблема в том, что правомочия по организации слушаний находятся у сегодняшнего парламентского большинства и они должны согласиться с этим.
«Это еще один повод для того, чтобы, при наличии желания у политического большинства, изучить и устранить реальные причины, оно участвовало бы в этом процессе и организовало бы эти слушания. Это может, и с большой вероятностью приведет к серьезным законодательным изменениям, начиная с внедренной в сферу поставок газа монопольной политики, заканчивая тем, что система защиты интересов потребителей станет более стабильной и будет на более высоком уровне», - сказал А.Минасян.