Եվրոպական կառույցները բարելավելու են ընտրություններն Ադրբեջանում
Ադրբեջանում ԵՄ, ԵԱՀԿ և ԵԽ ներկայացուցիչները հանդես են եկել այդ երկրում նոյեմբերի 7-ին կայանալիք ընտրություններին նախապատրաստական աշխատանքների համատեղ նախագծերի առաջարկությամբ: Ինչպես հայտնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքէջը, նախագծերը պաշտոնապես կներկայացվեն Ադրբեջանի իշխանություններին այս շաբաթվա ընթացքում:
«Նախագծերի նպատակն է աջակցել ընտրական գործընթացի բարելավմանն ու ԵԱՀԿ ուղեգծի, Եվրոպայի Խորհրդի առջև Ադրբեջանի ստանձնաց պարտականությունների և ժողովրդավարական ընտրություններին համապատասխանեցնող քվեարկություն անցկացնելու ուղղությամբ կառավարության և այլ կառույցների ջանքերին»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Ըստ տեղեկատվության, «օգնությունը համալրվելու է քաղաքական երկխոսության ամրապնդման, ընտրական հանձնաժողովների և այլ համապատասխան կառույցների ներուժի և անկախության, այն ԶԼՄ-ների օժանդակության, որոնք կապահովեն ընտրարշավի բոլոր թեկնածուների անկախ, անաչառ և ամբողջական լուսաբանումը, ինչպես նաև ժողովների ազատությանը վերաբերվող օրենքի իրականացման խրախուսման, քվեարկությանը մասնակցելու նկատմամբ հասարակական հետաքրքրության բարձրացման ուղղությամբ»:

Европейские организации хотят улучшить выборы в Азербайджане
Представительства ЕС, ОБСЕ и Совета Европы в Азербайджане предлагают совместные проекты для подготовки к предстоящим 7 ноября текущего года парламентским выборам, сообщает РИА Новости со ссылкой на официальный сайт ОБСЕ.
Проекты будут представлены в Баку на текущей неделе.
"Цель проектов состоит в том, чтобы поддержать усилия правительства и других структур для улучшения избирательного процесса и проведения выборов в соответствии с линией ОБСЕ, обязательствами Азербайджана перед Советом Европы и другими стандартами по демократическим выборам", - говорится в сообщении.
В нем сказано также, что "помощь сконцентрируется на усилении политического диалога, потенциала и независимости избирательной комиссии и иных соответствующих структур, поддержке СМИ, которые будут обеспечивать независимое, беспристрастное и полное освещение избирательной кампании всех кандидатов, поощрении надлежащего исполнения закона по свободе собраний, стимулировании общественного интереса, включая женщин и молодежь, к участию в избирательных процессах".