Եվրոպական կառույցները բարելավելու են ընտրություններն Ադրբեջանում
Ադրբեջանում ԵՄ, ԵԱՀԿ և ԵԽ ներկայացուցիչները հանդես են եկել այդ երկրում նոյեմբերի 7-ին կայանալիք ընտրություններին նախապատրաստական աշխատանքների համատեղ նախագծերի առաջարկությամբ: Ինչպես հայտնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքէջը, նախագծերը պաշտոնապես կներկայացվեն Ադրբեջանի իշխանություններին այս շաբաթվա ընթացքում:
«Նախագծերի նպատակն է աջակցել ընտրական գործընթացի բարելավմանն ու ԵԱՀԿ ուղեգծի, Եվրոպայի Խորհրդի առջև Ադրբեջանի ստանձնաց պարտականությունների և ժողովրդավարական ընտրություններին համապատասխանեցնող քվեարկություն անցկացնելու ուղղությամբ կառավարության և այլ կառույցների ջանքերին»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Ըստ տեղեկատվության, «օգնությունը համալրվելու է քաղաքական երկխոսության ամրապնդման, ընտրական հանձնաժողովների և այլ համապատասխան կառույցների ներուժի և անկախության, այն ԶԼՄ-ների օժանդակության, որոնք կապահովեն ընտրարշավի բոլոր թեկնածուների անկախ, անաչառ և ամբողջական լուսաբանումը, ինչպես նաև ժողովների ազատությանը վերաբերվող օրենքի իրականացման խրախուսման, քվեարկությանը մասնակցելու նկատմամբ հասարակական հետաքրքրության բարձրացման ուղղությամբ»:

European organisations to join to improve elections in Azerbaijan
Some joint between EU, OSCE, and the Council of Europe projects are reported to be presented in Azerbaijan in a bid to prepare for scheduled for November 7 parliamentary elections in the country.
“The projects’ key objective is to support efforts by government and other structures in a bid to streamline the election conditions and to bring it in line with the OSCE norms, democratic elections standards, and Azerbaijan’s obligations to the CE,” said in the statement by organizations.
The support and assistance will mainly be rendered in strengthening the political dialogue and potential, independence of the Electoral Commission and media; it will provide medi in Azerbaijan with opportunity of neutral, full, and independent covering the elections; the projects will also aim at stimulating interest in elections among public, including women and youths.