Շենգենյան գոտի մուտքի արտոնագրերի նոր կարգն ուժի մեջ է մտնում
Շենգենյան գոտու երկրների մուտքի արտոնագրերի նոր օրենսգիրքն այսօր ուժի մեջ է մտնում: Այն սահմանում է Շենգենյան գոտու բոլոր 28 երկրներ մուտքի արտոնագիր տրամադրելու կանոններն ու գործընթացները:
Այսուհետ շենգենյան արտոնագիրը, որը տրվում է 3 ամիս ժամկետով, 12 տարին լրացած անձանց համար կարժենա 60 եվրո, իսկ 6-12 տարեկան երեխաների համար` 35 եվրո (այն երկրների համար, որոնք ԵՄ հետ չունեն պարզեցված ռեժիմ):
Շենգենյան պետությունների արտասահմանյան հյուպատոսությունները պարտավոր են արտոնագրի տրամադրման մասին որոշումն ընդունել 15 օրվա ընթացքում:
Առաջին անգամ ԵՄ մուտքի արտոնագրային օրենսգրքում ներառված է մերժելու դեպքում պատճառների մասին գրավոր տեղեկացնելու մասին նորմը, ինչպես նաև նախատեսված է հյուպատոսության որոշումը բողոքարկելու հնարավորություն:
Հավելենք, որ նոր կանոններից կարևոր է համարվում նաև անձնագրի ժամկետների հանդեպ պահանջների փոփոխությունը. այսուհետ մեկնողի անձնագիրը պետք է 10 տարուց հին չլինի, իսկ վերադարձից հետո դեռ 3 ամիս պետք է ժամկետի մեջ լինի: Այս մասին հաղորդում է Իտառ-Տասս-ը:

A new code comes into effect since April 5 for short stay visas for the 22 EU and 3 non-EU Schengen states, making visa-getting procedure faster and streamlining the legal issuing conditions.
The standard fee for a short-stay visa costs 60 euros for U12-applicants, while fee for a short-stay visa for children at age 6-12 will cost 35 euros.
“We are introducing, for the first time, clear deadlines for the request and the final answer,” the European Commission spokesman said.
Austria, Belgium, the Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, the Netherlands, Norway, Portugal, Poland, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden and Switzerland are the Schengen states.