FIDH-ի համար տարածաշրջանում գործունեության լայն դաշտ է բացվում
Առաջին անգամ Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային ֆեդերացիայի համագումարն անցկացվում է Երևանում: Համագումարին, որը կտևի 3 օր, մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրների 300 ներկայացուցիչներ:
FIDH (Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային ֆեդերացիա) նախագահ Սուեր Բելհասենն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց, որ ուրախ է Հայաստանում գտնվելու առթիվ, որովհետև Հայաստանը FIDH-ի համար կարևոր երկիր է:
«Այս տարածաշրջանը բնակեցված է ժողովուրդներով, ովքեր երկար տարիներ ապրել են ստալինյան ժամանակաշրջանում: Այս առումով FIDH-ի համար գործունեության լայն դաշտ է բացվում: Մեզ համար պարտականություն է ուղեկցել Հայաստանին և ողջ տարածաշրջանին», - նշեց Բելհասենը` հավելելով, որ, օրինակ, իր երկրում` Թունիսում, հնարավոր չէ նման համաժողով անցկացնել:
FIDH նախագահի խոսքով, Հայաստանում համեմատաբար ավելի կայուն է մարդու իրավունքների պաշտպանության ինստիտուտը, և իրենց նպատակն է, որ Հայաստանն իրապես առաջընթաց ապրի:
Համագումարն անցկացվում է «Արդարադատություն. նոր մարհատրավերներ» թեմայով, և հիմնական քննարկվելիք հարցերից են, թե ինչպիսի՞ արդարադատություն և ինչպիսի՞ առաջընթաց կարող է լինել նախկին Խորհրդային երկրներում:
«Մեր բոլոր մտահոգությունների կենտրոնում մարդու իրավունքների հիմնահարցն է` այս երկրում և ողջ հետխորհրդային երկրներում»,- ասաց Բելհասենը:
Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի ներկայացուցիչ Արտակ Կիրակոսյանը, իր հերթին, ներկայացրեց, որ համագումարն անիմաստ կլիներ, եթե այնտեղ չքննարկվեր Հայաստանում մարդու իրավունքների խնդիրների հիմնահարցը:
«Մեզ համար դա էր կարևոր հարցը, որպեսզի հնչեցնենք ամենաբարձր ամբիոններից ու ամենանշանակալի մարդկանց շուրթերից, քանի որ Հայաստանում արդարադատության ոլորտն ամենակաղացող ոլորտներից է», - ասաց նա:
FIDH գործադիր տնօրեն Անտուան Բեռնարի համոզմամբ, պետական արդարադատության իրականացումն այլևս դարձել է միջազգային քննարկման առարկա, և արդարության հատուցման իրավունքն արդեն միջազգայնացված է:
Նշենք, որ համաժողովին կմասնակցի և լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկա էր նաև Իրանի առաջին կին դատավոր, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր Շիրին Էբադին, ով բացման խոսքում նշեց, որ Իրանում նման համաժողովի անցկացումն «ուղղակի անհնար կլիներ»` հիշեցնելով, որ Իրանն այն երկիրն է, որտեղ բազմաթիվ լրագրողներ «զնդաններում են»:

A broad field of activities to be held by the FIDH in the region
It is the first time that Forum of the International Federation of Human Rights (FIDH) kicks off in Yerevan. On the Forum which will last for 3 days representatives from around 300 countries will participate.
FIDH Chairman Souhayr Belhassen on the meeting with the journalists mentioned that he is happy to be present in Armenia as Armenia is an important country for FIDH.
“This region is inhabited with people who have for a long time lived in Stalin era. In this concern a wide field of activities is opened for FIDH. It is our duty to accompany Armenia and the whole region,” Belhassen mentioned adding that for example in his country, in Tunis, it is impossible to hold such kind of Forum.
According to the FIDH chairman the institute of human rights protection is comparably stable, and the organization is aimed at making Armenia to have a progress.
The subject of the Forum is “Justice, the new challenges” and the main questions to be discussed at the forum are what kind of justice and what kind of progress can be in the former Soviet countries.
“The center of all our concerns is the issue of the human rights in this and all the Soviet countries,” Belhassen said.
Artak Kirakosyan, the representative of the Civic Society Institute noticed that the forum would be senseless if the problem of the human rights in Armenia was not discussed.
“This was the most important issue for us, to make it heard form the highest tribunes and the lips of the most prominent people, as the field of justice in Armenia is one of the most crippling fields,” he said.
On the conference will participate the first woman judge of Iran, Shirin Ebadin, who mentioned in her opening speech holding such kind of Forum in her country would be simply impossible, reminding the fact that many journalists in Iran are imprisoned.