FIDH-ի մտահոգությունն արդարադատության իրականացումն է
«Մենք չենք եկել Հայաստան` պարգևներ բաժանելու ոմանց»,- Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի 37-րդ համաժողովի մեկնարկից առաջ հայտարարեց FIDH (Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային ֆեդերացիա) նախագահ Սուեր Բելհասենը:
Նա նշեց, որ FIDH-ի առաջին մտահոգությունն արդարադատության իրականացումն է, թե ինչպե՞ս կարող է այն անդրադառնալ «քաղաքական բանտարկյալների» վրա:
«ՀՀ-ի պարագայում խոսքը 2008-ի մարտի 1-ից հետո անձանցից փաստեր հավաքելուն է վերաբերում, և թե ի՞նչ հանգամանքներում այդ ամենը տեղի ունեցավ»,- ասաց Բելհասենը:
Նրա խոսքով, 2008-ի մարտի 1-ից հետո եղան մարդիկ, որոնց մեղադրանք ներկայացվեց ոստիկանների ցուցմունքի հիման վրա, և մարդիկ, ովքեր ցանկանում են այս ճշմարտությունները ջրի երես հանել, մասնավորապես լրագրողները, ըստ FIDH նախագահի, իրենց վտանգի են ենթարկում:
«Խոսքի ազատության խնդիրն ինձ առաջին հերթին է հետաքրքրում: Մենք առաջինն էինք, որ մարտի 1-ից հետո զեկույց հրապարակեցինք»,- հիշեցրեց Բելհասենն ու հայտնեց, որ նախօրեին հանդիպել է մարտի 1-ի զոհերի ընտանիքներին, մանրամասն տեղեկացել բանտարկյալների վիճակին:
«Ինչ երեկ լսեցի, հասկացա, որ ոչ մի մարդ արարած չի կարող լինել անտարբեր այն ամենի հանդեպ, ինչ տեղի է ունեցել: Հետևաբար, պետք է հիշեցնենք իշխանություններին, որ չի կարելի լռության մատնել, պետք է բացահայտել: Այդ ոճիրները չպետք է մնան անպատիժ, մենք ամեն ինչ անելու ենք քաղբանտարկյալներին ազատելու համար»,- հայտարարեց Սուեր Բելհասենը:
FIDH նախագահը խոստացավ ոչ միայն բարձրաձայնել, այլ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ոջ հանրության ջանքերը ներդնել, որպեսզի Հայաստանում «քաղբանտարկյալների հարցը հնարավորինս արագ լուծվի»:

FIDH выразила обеспокоенность в связи с реализацией правосудия
«Мы не приехали в Армению лишь для того, чтобы пожимать руки властям», - заявила до начала 37-го форума Международной федерации по правам человека (FIDH) президент организации Суэр Беласен.
Она отметила, что прежде всего FIDH обеспокоенна вопросами осуществления правосудия и тем, каким образом это может отразиться на «политических заключенных».
«В обстоятельствах Армении речь идет о сборе фактов после событий 1-го марта 2008 года, и того, в каких условиях это происходило», - сказала Беласен.
По ее словам, после 1-го марта были люди, которым было предъявлено обвинение лишь на основании свидетельских показаний полицейских, и есть люди, которые хотят прояснить эту ситуацию, в частности журналисты, которые, по словам президента FIDH, подвергают себя опасности.
«В первую очередь меня интересует вопрос свободы слова”, - отметила Суэр Беласен, жобавив, что уже успела встретиться с семьями „политзаключенных” и ознакомилась с ситуацией, в которой они находятся в настоящее время.
«После того, что я услышала вчера, я поняла - ни один человек не может остаться равнодушным к этому вопросу. Мы приложим все наши усилия для решения проблемы политзаключенных в Армении. Эти преступления не должны оставаться безнаказанными и мы сделаем все для освобождения политических заключенных», - заявила Суэр Беласен.
Президент FIDH пообещала привлечь внимание всех организаций, занимающихся защитой прав человека к „возможно быстрому разрешению в Армении вопроса политических заключенных”.