FIDH-ի համաժողովին Հայաստանը կներկայացնի ՀԱԿ ներկայացուցիչը
Այսօր Հայաստանում մեկնարկում է «Արդարադատություն, նոր մարտահրավերներ: Անկախ դատարանի առջև արդյունավետ պաշտպանության իրավունք» խորագրով Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) կազմակերպած 37–րդ համագումարը, որը շարունակվելու է մինչև ապրիլի 8-ը: Համագումարին մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրներից մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների շուրջ 300 ներկայացուցիչներ:
FIDH-ի նախագահ Սուեր Բելհասենը լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց, որ ֆորումը փորձի փոխանակման և վերլուծությունների հնարավորություն է տալիս: Ըստ կազմակերպության նախագահի, Հայաստանն ընտրվել է որպես համաժողովի անցկացման վայր այն պատճառով, որ նախկին ԽՍՀՄ այլ երկրների հետ համեմատած այստեղ մարդու իրավունքների պաշտպանության գործընթացներն ավելի բարվոք վիճակում են գտնվում:
Ֆորումն անցկացվում է Հայաստանի «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի» աջակցությամբ: Այդ կազմակերպության ներկայացուցիչ Արման Դանիելյանը հայտնեց, որ FIDH-ի համաժողովին նախատեսված էր Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանի մասնակցությունը, սակայն վերջինս հրաժարվել էր հանդես գալ զեկույցով` նշելով, որ «իր ելույթը չի տեղավորվի համաժողովի ձևաչափում»:
Համաժողովում Հայաստանը կներկայացնի Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ, «Հանրապետություն» կուսակցության խորհրդի անդամ Արտակ Զեյնալյանը:
Ինչպես հայտնեցին FIDH-ի 37–րդ համագումարի կազմակերպիչները, ֆորումը նվիրվում է Ռուսաստանում Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող լրագրող Նատալյա Էստեմիրովայի հիշատակին, ով առևանգվել է և սպանվել 2009 թվականի հուլիսի 15-ին Չեչնյայում:
FIDH-ի նախագահ Սուեր Բելհասենը նաև նշեց, որ համաժողովի անցկացումը Հայաստանում կապված է նաև Հայոց ցեղասպանության 95-րդ տարելիցի հետ:
«Մեր տեսանկյունից խորհրդանշական է, որ այս բոլոր հայտնի փորձագետները հավաքվելու են այստեղ, որպեսզի քննարկեն անպատժելիության դեմ պայքարի ուղիները, այն էլ` 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության տարելիցի նախօրեին: Դա հատուկ նշանակություն ունի` մանավանդ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ձեռնարկվող երկխոսության համատեքստում»,-ասաց նա և հավելեց, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հաշտեցման գործընթացի վերաբերյալ FIDH-ի կողմից ևս ուսումնասիրություններ են կատարվել, որոնք մոտ օրերս կհրապարակվեն:

The FIDH 37th Congress-Forum, entitled ‘Justice, the new challenges. The right to an Effective Remedy Before an Independent Tribunal’, was kicked off today in Armenian capital city of Yerevan, gathering together nearly 300 participants.
“The Forum will be the occasion for debates, exchanges of experience and analyses on various themes related to the right to an effective remedy before an independent jurisdiction, at national level as well as accessing regional and international justice systems. A special focus will be given to the new challenges to build on FIDH and its member organisations’ expertise and impact on future strategies of action,” said in the statement by FIDH.
“This forum will represent a unique opportunity for debate and exchange of experiences and
analysis relating to the fight against impunity, access to justice for victims of human rights
violations and prevention of the most serious crimes”, declared Souhayr Belhassen, FIDH
President.
Mrs. Souhayr Belhassen said at the press conference, that the Forum is being held in Armenia as processes of human rights’ protection are in better conditions here in Armenia, in comparison with other post-soviet republics. In addition, Forum’s holding in Armenia has links with the 95th anniversary of the 1915 Genocide of Armenians in Turkey.
“Bringing together so many personalities around this issue shortly before the
commemoration of the first genocide of the 20th century, takes on a strong symbolic importance in our eyes, in particular in the context of continued dialogue between Turkey and Armenia”, Mrs. Souhayr Belhassen said adding that the FIDH Survey Report on Armenia-Turkey relation will be issued in the near future.
This forum will take place in Armenian capital Yerevan from 6 to 8 April; it is organised in partnership with the Civil Society Institute (CSI), FIDH member organisation in Armenia. Artak Zeinalian, a member of the Armenian National Congress and a member of Political Council of the ‘Republic’ Party of Armenia, is reported to represent Armenia at the Forum.