«Երևանն այսօր վեր է ածվել մարդու իրավունքների մայրաքաղաքի»
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ տիկին Սուեր Բելհասենին, ով Երևանում է ֆեդերացիայի 37-րդ համաժողովի անցկացման առիթով:
Նախագահի մամլո գրասենյակից հաղորդում են, որ Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի` Հայաստանի հետ ծավալած համագործակցությունը և ողջունել նման ներկայացուցչական կազմով համաժողովը Երևանում անցկացնելու որոշումը:
ՀՀ Նախագահը նշել է, որ Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում դեռևս բազմաթիվ խնդիրներ կան, սակայն ակնհայտ է, որ հնարավոր չէ դրանք բոլորը միանգամից լուծել: «Այստեղ մենք առաջնորդվում ենք ամեն ինչ համեմատության մեջ դիտարկելու սկզբունքով. եթե այսօր այդ խնդիրներն ավելի շատ են, քան մի քանի տարի առաջ, ուրեմն` մեր գործունեությունը խիստ վերանայման կարիք ունի: Իսկ եթե առաջընթաց է նկատվում, ապա նշանակում է, որ գործադրվող ջանքերը ճիշտ ուղղությամբ են»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Տիկին Բելասենը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին` համաժողովը բարձր մակարդակով անցկացնելու գործում Հայաստանի ներդրած ջանքերի համար: Նա ՄԻՄՖ-ի համաժողովի անցկացումը մեր տարածաշրջանում բնորոշել է որպես պատմական իրադարձություն` նշելով, որ «Հայաստանի մայրաքաղաքն այսօր վեր է ածվել մարդու իրավունքների մայրաքաղաքի»: Տիկին Բելասենն ասել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության առումով Հայաստանը տարածաշրջանում շահեկան դիրքերում է, և այսօր Հայաստանի միջոցով կարևորվում է ողջ տարածաշրջանը:
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի նախագահը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի հետ համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ` կատարելագործելով մարդու իրավունքների պաշտպանությանը կոչված հայաստանյան կառույցների գործունեությունը: Նա միաժամանակ նշել է, որ Հայաստանի իշխանություններին ուղղված իր բազմաբնույթ դիմումները երբևէ անարձագանք չեն մնում:
ՀՀ նախագահը հաջողություն և արդյունավետ աշխատանք է մաղթել համաժողովի մասնակիցներին և հույս հայտնել, որ նրանք այս օրերին նաև հնարավորություն կունենան ծանոթանալու մեր երկրի պատմությանն ու ավանդույթներին:

Armenia’s President Serzh Sargsyan hosted Tuesday FIDH president Souhayr Belhassen, who is on a visit to Armenia in connection with holding in Yerevan the FIDH 37th Congress-Forum.
A spokesperson for the State Administration said that President Sargsyan praised the cooperation between the International Federation for Human Rights and Armenia, and welcomed the decision to hold the Forum in Yerevan. He pointed that there are numerous problems in Armenia, related to the sphere of human rights, which can hardly be solved at once.
“We are guided here by principle of comparison: if we have more problems today in comparison with last years, then there is a serious necessity to reconstruct our activities; however, if there are fewer problems today, then it means that all the efforts are made in right direction,” Serzh Sargsyan said.
Mrs. Souhayr Belhassen thanked President Sargsyan for efforts and contribution to organisation of the Forum, describing its holding in Armenia as historical event: “Armenia has turned into capital of human rights,” she said. She also pointed that processes of human rights’ protection throughout the region are in better conditions here in Armenia, and today the importance is being attached to entire region via Armenia.
Mrs. Belhassen expressed hope that cooperation with Armenia will develop, contributing to improvement of Armenian structures, aimed at protecting the human rights. She also pointed that all requests and messages that had been sent to Armenia’s government were always responded.
President Sargsyan wished the Forum success and effective work, and said hopes the guests will have time to learn Armenia’s history and traditions.