Թուրքիան չի պատրաստվում Եվրամիության համար բեռ դառնալ
Թուրքիան վաղ թե ուշ կդառնա Եվրամիության լիիրավ անդամ: Այդ մասին, ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, հղելով թուրքական ԶԼՄ-ներին, Սարաևոյի Բոսնիական համալսարանում հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը:
«Մենք համբերատար ենք և վաղ թե ուշ մուտք կգործենք ԵՄ», - հայտարարել է նա:
«Եթե մեզ չընդունեն, ինչպես որոշ մարդիկ պնդում են, ապա ոչ թե մենք կկորցնենք, այլ նրանք (ԵՄ): Ինչու՞: Որովհետև նրանք այն ժամանակ կհայտարարեն այն մաիսն, որ քրիստոնեական ակումբ են հանդիսանում: Մենք ցանկանում ենք տեսնել Եվրամիությունը ոչ թե որպես քրիստորնեական ակումբ, այլ որպես քաղաքակրթության դաշինքի կենտրոն»,- ասել է Էրդողանը:
Ըստ Էրդողանի, Թուրքիան չի պատրաստվում նաև Եվրամիության համար բեռ դառնալ:
«Մենք չենք եկել, որպեսզի բեռ դառնանք Եվրամիության համար, այլ այն նպատակով, որ վերցնենք մեր վրա նրա ծանրությունը: Մենք ասում ենք, որ ԵՄ-ն օգուտներ կքաղի: Հավասարապես դա վերաբերում է նաև Թուրքիային: Մենք ասում ենք, որ Եվրոպան պետք է դառնա այն տարածաշրջանը, որտեղ խաղաղությունն է իշխում, և աշխարհի հանրության համար մի օրինակ, որտեղ կարևոր տեղ է հատկացվելու Թուրքիային»,- նշել է Էրդողանը:

Турция не намерена становиться бременем для ЕС
Турция рано или поздно вступит в Европейский союз в качестве полноправного члена, в Боснийском университете в Сараево заявил премьер страны Тайип Эрдоган, слова которого цитирует РИА Новостисо ссылкой на местные СМИ.
"Мы терпеливы, и рано или поздно вступим в ЕС", - заявил глава турецкого правительства.
"Если нас не примут, как кое-кто утверждает, то потеряем не мы, а они (ЕС). Почему? Потому что тогда они объявят о том, что являются христианским клубом. Мы хотим видеть Евросоюз не в качестве христианского клуба, а в качестве центра альянса цивилизаций", - сказал Эрдоган.
По его словам, Турция не намерена становиться бременем для ЕС.
"Мы пришли не для того, чтобы превратиться в бремя для Евросоюза, а с тем, чтобы взять у него его ношу. Мы говорим, что ЕС извлечет пользу (от принятия в свои ряды Турции). В равной степени это касается Турции. Мы говорим, что Европа должна стать регионом, где господствует мир, и образцом для мирового сообщества, в котором важное место будет отведено Турции", - подчеркнул Эрдоган.