Թուրքիան և Ռուսաստանը կարող են վերացնել վիզային ռեժիմը
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի մայիսին Անկարա կատարվելիք այցի շրջանակներում Թուրքիան և Ռուսաստանը կարող են վերացնել երկու երկրների միջև առկա վիզային ռեժիմը: Այդ մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստիմ` հղելով թուրքական լրատվամիջոցներին:
Ներկա պահին ՌԴ քաղաքացիների համար` Թուրքիա այցելելիս, գործում է մուտքի պարզեցված ռեժիմը. արտոնագիրը ձևակերպվում է մուտքի ցանկացած կետում:
«Մեծ հավանականությամբ մենք մեծարգո պարոն Մեդվեդևի հետ կստորագրենք բարձր մակարդակի ռազմավարական համագոծակցության մասին համաձայանգիրը և կվերացնենք վիզային ռեժիմը»,- ասել է Էրդողանը Սարաևոյում:
Ըստ թուրք վարչապետի, վիզաների վերացումը կդառնա երկու առաջատար առևտրատնտեսական գործընկերների «փոխադարձ վստահության» արտահայտում:
«Ո՞վ կկարողանար նախկինում մտածել, որ Թուրքիան և Ռուսաստանը կարող են վերացնել վիզաները», - հավելել է Էրդողանը, նշելով, որ Անկարան վերջին յոթ տարիների ընթացքում արդեն չեղյալ է հայտարարել վիզային ռեժիմը 25 երկրների հետ:

Турция и Россия могут отменить визовый режим
Турецкий премьер Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция и Россия могут отменить визовый режим между двумя странами в ходе предстоящего визита в Анкару президента РФ Дмитрия Медведева в мае. Слова главы правительства приводит РИА Новости со ссылкой на турецкие СМИ.
В настоящее время для граждан РФ, у которых Турция является одним из наиболее популярных мест отдыха, действует упрощенный режим въезда в страну: виза оформляется в любом пункте въезда. Вопрос отмены визового режима обсуждался в ходе состоявшегося в январе 2010 года визита Эрдогана в Москву. Тогда же было принято решение о начале подготовки межправительственного соглашения о безвизовых поездках граждан РФ в Турцию и турецких граждан в Россию.
"С большой вероятностью мы подпишем с уважаемым господином Медведевым соглашение о стратегическом сотрудничестве на высшем уровне и отменим визовой режим", - заявил Эрдоган в Боснийском университете в Сараево.
По мнению турецкого премьера, отмена визового режима между Турцией и Россией станет проявлением "взаимного доверия" между двумя ведущими торгово-экономическими партнерами.
"Кто раньше мог подумать, что Турция и Россия могут отменить визы?" - добавил турецкий премьер, заметив, что Анкара в течение последних семи с половиной лет отменила визовой режим с 25 странами.