Բիշքեկում բախվում են ընդդիմությունն ու ոստիկանությունը
Բիշքեկում բախումներ են տեղի ունենում ընդդիմության ակցիաների մասնակիցների և ոստիկանության միջև, լսվում են լուսաձայնային ռումբերի պայթյուններ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ներկայումս ընդդիմադիր սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության գրասենյակի շենքի մոտ հավաքվել են մոտ 200 մարդիկ: Նրանց և իրավապահ մարմինների աշխատակիցների միջև բախումներ են եղել: Կռվի մասնակիցներին ոստիկանները նստեցնում են ոստիկանական ավտոբուսներ:
Այս ժամին նախատեսված էր ընդդիմության մամլո ասուլիսը, այդ պատճառով այնտեղ շատ լրագրողներ կան, այդ թվում` արտասահմանյան:
Երեքշաբթի ընդդիմության ցույցի մասնակիցները գրավել են Տալասի շրջանի վարչական շենքը: Իշխանությունները Տալաս են ուղարկել ոստիկանության լրացուցիչ ուժեր:
Ղրղզստանի վարչապետ Դանիյար Ուսենովը Տալասում տեղի ունեցածն անվանել է պետական հանցագործություն: Նրա տվյալներով, ընդդիմության հետ հակամարտության ժամանակ վիրավորվել է ՆԳՆ 85 աշխատակից, որոնցից 17-ը տեղափոխվել են հիվանդանոց, 5-ը` ծանր վիճակում: Տուժածներ կան նաև խաղաղ բնակչության շրջանում:

В Бишкеке происходят столкновения оппозиции и милиции
Столкновения участников акции оппозиции и милиции происходят в Бишкеке, раздаются разрывы свето-шумовых гранат, передает РИА Новости.
В настоящий момент возле здания штаба оппозиционной социал-демократической партии собралось около 200 человек. Между ними и сотрудниками правоохранительных органов возникла потасовка. Участников драки милиция сажает в милицейские автобусы.
Сотрудники милиции применяют спецсредства, они одеты в бронежилеты, используют щиты и собак.
На это время была запланирована пресс-конференция оппозиции, поэтому здесь находится много журналистов, в том числе иностранных.
Во вторник участники митинга оппозиции захватили здание администрации Таласской области. Власти направили в Талас дополнительные силы милиции. К вечеру вторника МВД объявило, что ситуация в областном центре взята под контроль, а митингующие разогнаны с помощью спецсредств. Однако позднее очевидцы утверждали, что участникам акции вновь удалось захватить здание обладминистрации.
Премьер-министр Киргизии Данияр Усенов назвал проходящие в Таласе акции оппозиции государственным преступлением. По его данным, в ходе противостояния с оппозицией в Таласе были ранены 85 сотрудников МВД, 17 из них госпитализированы, пятеро - в тяжелом состоянии, пострадавшие есть и среди мирного населения.