«1000 քաղաք, 1000 կյանք». Առողջության համաշխարհային օրն է
Այսօր Առողջության համաշխարհային օրն է, որն այս տարի անցկացվում է «1000 քաղաք, 1000 կյանք» կարգախոսով: Նպատակն է աշխարհի ուշադրությունը գրավել ուրբանիզացիայի և առողջության խնդիրներին, գործարարներին, պետական մարմիններին, միջազգային կազմակերպություններին ու հասարակությանը կոչ անել մասնակցել համատեղ միջոցառմանը` առողջության պահպանման հարցերը քաղաքային քաղաքականության կիզկետում պահելու նպատակով:
Աշխարհի շատ երկրներում ապրիլի 7-11-ը քաղաքների կենտրոնական որևէ փողոց կփակվի երթևեկության համար, փոխարենն այն ամբողջովին բաց կլինի հետիոտների համար:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Դաֆինա Գերչևան այսօր ասուլիսում հորդորեց նաև Հայաստանի քաղաքային իշխանություններին` հետևել այս ակցիային:
«Այս տարվա առողջության համաշխարհային օրը ՄԱԿ-ը նվիրում է ուրբանիզացմանը, քանի որ վերջին 30 տարիներին այդ գործընթացը շատ արագ է կատարվել, և այսօր աշխարհի բնակչության կեսից ավելին ապրում է քաղաքներում: Մարդիկ թողել են իրենց գյուղերն ու տեղափոխվել քաղաքներ, սակայն ոչ բոլոր քաղաքներն են ի վիճակի այդքան մարդ ընդունել»,- ասաց Գերչևան:
Նա նշեց, որ այսօր աշխարհի խոշոր քաղաքներից շատերն առողջության լուրջ մարտահրավերների են հանդիպում, և առողջական խնդիրների լուծումը միայն առողջապահության նախարարությունների անելիքը չէ, այլ Գերչևայի խոսքով, կառավարության բոլոր օղակներն ու հասարակության բոլոր շերտերը պետք է համակարգված կերպով արձագանքեն խնդրին:
«Կենսական նշանակություն ունի քաղաքաբնակների առողջության որակը բարելավելու համար համախմբել բոլոր ուժերը»,- հավելեց ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը Հայաստանում:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Էլիզաբեթ Դանիելյանը նկատեց, որ ԱՀԿ-ն իր մանդատով պետք է աջակցի, որպեսզի լուծվեն առկա բազմաթիվ խնդիրները` առողջության պահպանման հետ կապված, սակայն Դանիելյանի համոզմամբ, կան շատ այլ գործոններ, որոնք մեծ ազդեցություն ունեն մեր առողջության վրա. «Եթե մենք անտեսենք դրանք, ապա ոչ մեկը, որևէ կազմակերպություն երբեք չի հասնի այն նպատակին, որ մեր առջև դրված է»:
ԱՀԿ-ն կոչ է անում աշխարհի բոլոր քաղաքներին հանրային նշանակության տարածքները հատկացնել առողջության պահպանմանը նպաստող միջոցառումների իրականացման համար:

Всемирный день здоровья – «1000 городов, 1000 жизней»
Сегодня Всемирный день здоровья, который отмечается в нынешнем году под девизом «1000 городов, 1000 жизней». Цель кампании – привлечь внимание к вопросам урбанизации и здоровья, объединить городские власти и гражданское общество вокруг общей цели обеспечения здоровья.
Во многих странах мира 7-11 апреля одна из центральных улиц будет закрыта для транспортного движения, однако взамен будет полностью открыто пешеходное движение.
Постоянный координатор ООН в Армении Дафина Герчева сегодня в ходе пресс-конференции призвала городские власти Армении последовать этой акции.
«ООН посвящает в нынешнем году Всемирный день здоровья проблеме урбанизации, поскольку в последние 30 лет этот процесс протекает очень активно, и сегодня более половины населения мира проживают в городах. Люди оставили свои селенья и переехали в города, однако не все города в состоянии принимать такое количество людей», - сообщила Д.Герчева.
Она отметила, что многие крупные города мира сталкиваются сегодня с крупными вызовами, при этом решение вопросов здоровья не является лишь прерогативой министерств здравоохранения. По словам Д.Герчевой, все ветви правительства и все слои общества должны координировано реагировать на эту проблему.
«Для повышения качества здоровья населения городов насущное значение имеет объединение всех усилий», - сказала постоянный координатор ООН в Армении.
Глава армянского офиса Всемирной организации здравоохранения Элизабет Даниелян отметила, что ВОЗ своим мандатом должен содействовать решению многочисленных проблем, связанных с сохранением здоровья, однако по мнению Э.Даниелян, есть различные факторы, которые оказывают огромное воздействие на наше здоровье.
«Если мы будем игнорировать эти факторы, то ни одна организация никогда не сможет достичь тех целей, которые поставлены перед ней», - подчеркнула она.
ВОЗ призывает все города мира предоставлять территории общественного назначения для осуществления мероприятий, содействующих сохранению здоровья.