«1000 քաղաք, 1000 կյանք». Առողջության համաշխարհային օրն է
Այսօր Առողջության համաշխարհային օրն է, որն այս տարի անցկացվում է «1000 քաղաք, 1000 կյանք» կարգախոսով: Նպատակն է աշխարհի ուշադրությունը գրավել ուրբանիզացիայի և առողջության խնդիրներին, գործարարներին, պետական մարմիններին, միջազգային կազմակերպություններին ու հասարակությանը կոչ անել մասնակցել համատեղ միջոցառմանը` առողջության պահպանման հարցերը քաղաքային քաղաքականության կիզկետում պահելու նպատակով:
Աշխարհի շատ երկրներում ապրիլի 7-11-ը քաղաքների կենտրոնական որևէ փողոց կփակվի երթևեկության համար, փոխարենն այն ամբողջովին բաց կլինի հետիոտների համար:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Դաֆինա Գերչևան այսօր ասուլիսում հորդորեց նաև Հայաստանի քաղաքային իշխանություններին` հետևել այս ակցիային:
«Այս տարվա առողջության համաշխարհային օրը ՄԱԿ-ը նվիրում է ուրբանիզացմանը, քանի որ վերջին 30 տարիներին այդ գործընթացը շատ արագ է կատարվել, և այսօր աշխարհի բնակչության կեսից ավելին ապրում է քաղաքներում: Մարդիկ թողել են իրենց գյուղերն ու տեղափոխվել քաղաքներ, սակայն ոչ բոլոր քաղաքներն են ի վիճակի այդքան մարդ ընդունել»,- ասաց Գերչևան:
Նա նշեց, որ այսօր աշխարհի խոշոր քաղաքներից շատերն առողջության լուրջ մարտահրավերների են հանդիպում, և առողջական խնդիրների լուծումը միայն առողջապահության նախարարությունների անելիքը չէ, այլ Գերչևայի խոսքով, կառավարության բոլոր օղակներն ու հասարակության բոլոր շերտերը պետք է համակարգված կերպով արձագանքեն խնդրին:
«Կենսական նշանակություն ունի քաղաքաբնակների առողջության որակը բարելավելու համար համախմբել բոլոր ուժերը»,- հավելեց ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը Հայաստանում:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Էլիզաբեթ Դանիելյանը նկատեց, որ ԱՀԿ-ն իր մանդատով պետք է աջակցի, որպեսզի լուծվեն առկա բազմաթիվ խնդիրները` առողջության պահպանման հետ կապված, սակայն Դանիելյանի համոզմամբ, կան շատ այլ գործոններ, որոնք մեծ ազդեցություն ունեն մեր առողջության վրա. «Եթե մենք անտեսենք դրանք, ապա ոչ մեկը, որևէ կազմակերպություն երբեք չի հասնի այն նպատակին, որ մեր առջև դրված է»:
ԱՀԿ-ն կոչ է անում աշխարհի բոլոր քաղաքներին հանրային նշանակության տարածքները հատկացնել առողջության պահպանմանը նպաստող միջոցառումների իրականացման համար:

Each year on April 7 the world celebrates World Health Day. This day marks thousands of events, which are being held to lay stress on importance of health for productive and happy lives.
The ‘1000 cities, 1000 lives’ campaign for World Health Day 2010 calls upon all cities worldwide to open up portions of streets to the people to promote health activities for one day during the week of 7-11 April 2010.
At today’s press conference UN Resident Coordinator Ms. Dafina Gercheva called for Armenian government to follow the campaign.
“This year’s Health Day is an event, aimed at marking the issue of urbanization, as the process has been taking place very active for last 30 years, and more than half of people of the globe are living in tows. People have left their villages and moved to towns; however, not all towns can receive so many people,” said Dafina Gercheva.
In view of these wide-ranging challenges, the ‘1000 cities, 1000 lives’ campaign highlights the effect of urbanization on people’s health both in global and individual senses. Its goal is to call for all public to coordinate their efforts with governments to overcome these challenges.
“The joint efforts are elements of significant importance, that effect and help to improve the health quality for urban population,” said Dafina Gercheva.
Referring to numerous problems, related to the health issues, Chief of the Yerevan Office of the World Health Organisation Elizabeth Danielian said: “There are various factors, effecting health. And ignoring these factors means that no one organisation can reach its goals.”