Սբ. Աստվածածնի ավետման և մայրության տոնն է
Այսօր Հայ առաքելական եկեղեցին նշում է իր ամենակարևոր տոներից մեկը՝ Սբ. Աստվածածնի ավետումը: Գաբրիել հրեշտակի կողմից Սբ. Մարիամին Փրկչի Ծննդյան Ավետման մասին պատմվում է միայն Ղուկասի Ավետարանում (Տես Ղուկ. 1:26-38): Ըստ ավանդության, Գաբրիել հրեշտակապետը Սուրբ Մարիամին հայտնվում է այն ժամանակ, երբ նա կարդում էր Եսայու մարգարեության մի հատված, ուր խոսվում է Կույսից Փրկչի ծննդյան մասին, և մտածում էր, թե ո՞վ է արդյոք լինելու այդ երանելի Կույսը: Այս մասին տեղեկացնում է Հայ Առաքելական եկեղեցու Արարտյան թեմը:
Ավետարանիչը գրում է, որ հրեշտակը ողջունում է Սբ. Մարիամին և հայտնում. «Սուրբ Հոգին կգա քո վրա, և Բարձրյալի զորությունը հովանի կլինի քեզ, որովհետև նա, որ քեզանից է ծնվելու, սուրբ է և Աստծու որդի կկոչվի»:
Սուրբ Մարիամը չէր կարող չկանխատեսել այն չարչարանքներն ու տառապանքները, որ հասնելու էին իրեն, սակայն նա, իր արարքով մարդկությանն աստվածային կամքին հնազանդության հրաշալի օրինակ ցույց տալով, ասում է. «Ահավասիկ ես մնում եմ Տիրոջ աղախինը, թող քո խոսքի համաձայն լինի ինձ»:
Սբ. Կույսի հղիությունն էլ սկսվում է հենց այն պահից, երբ նա արտաբերում է այս խոսքերը: Ավետարանի այս պատմությունը մեծապես արժևորում է մայրությունը և ընդհանրապես բարձր գնահատում կնոջ դերը մեր կյանքում:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ կաթողիկոսի բարձր տնօրինությամբ Ավետման տոնը հռչակվել է մայրության օրհնության օր: Հայաստանյայց առաքելական բոլոր եկեղեցիներում այդ օրն օրհնության կարգ է կատարվում:

День Благовещения Пресвятой Богородицы и материнства
Сегодня Армянская Апостольская Церковь отмечает один из самых важных праздников – Благовещение Пресвятой Богородицы.
Как сообщается на официальном сайте араратской Патриаршей Епархии, о том, как Ангел Гавриил явился Св. Деве говорится только в Евангелии от Луки (Лук., 1:26-38). По преданию Ангел Гавриил явился Св. Деве, в то время, когда она читала отрывок из Книги пророка Исаии о рождении Спасителя от Девы, и думала, кто же будет этой блаженной Девой.
Как сообщает евангелист, Ангел вошел к ней и сказал: «Дух Святый найдет на тебя, и сила Всевышнего осенит Тебя, посему и рождаемое Святое наречется Сыном Божиим».
Св. Мария не могла не предвидеть те мучения и страдания, которые выпадут на ее долю, однако, показав человечеству прекрасный пример смирения Божией воле, она ответила: «... се, раба Господня; да будет Мне по слову твоему».
Зачатие Пресвятой Девы произошло именно в тот момент, когда она произнесла эти слова. Это Евангельское предание подчеркивает и отражает роль женщины в нашей жизни.