Ռուսաստանը հայ մարզիկներին Բաքու չի տանի
Ռուսաստանի հունահոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականը կազմից հեռացրել է հայկական ազգանուն ունեցող մարզիկներին և նրանց չի թույլատրել մասնակցել ապրիլի 13-18-ը Բաքվում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Վես Սպորտ» գործակալությունը, ՌԴ հավաքականի գլխավոր մարզիչ Գոգի Կոգուաշվիլին բացատրել է, թե մարզչական շտաբն ինչու է որոշել Բաքու չտանել Սեյրան Սիմոնյանին և Միհրան Հարությունյանին:
«Սկզբում մենք պլանավորել էինք փորձարկել վերջերս կայացած մրցաշարի հաղթող Սեյրան Սիմոնյանին կամ էլ այդ նույն մրցաշարի եզրափակչի մասնակից Միհրան Հարությունյանին: Սակայն հետո ստիպված էինք հրաժարվել այդ մտքից: Սիմոնյանը վնասվածք է ստացել և վիրահատության է պատրաստվում, իսկ Հարությունյանին ինքներս որոշեցինք կազմից հանել` հնարավոր սադրանքներից խուսափելու նպատակով: Պատճառները բոլորին են հայտնի:
Սպորտում քաղաքականություն չպետք է լինի, իսկ ըմբիշները միշտ էլ աչքի են ընկել իրենց բարյացակամությամբ: Պատահական չէ, որ մեզ անվանում են ըմբշամարտի եղբայրություն: Կասկածներ չունեմ, որ ադրբեջանական կողմն անհրաժեշտ միջոցառումներ կիրականացնի` հայերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Բայց բոլորս էլ հասկանում ենք, որ ցանկացած հասարակության մեջ կարող է լինել անհավասարակշիռ ինչ-որ մեկը, որի գործողություններն անհնար կլինի կանխատեսել և չեզոքացնել»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի հունահռոմեական ոճի հավաքականը հրաժարվել է մեկնել Բաքու և մասնակցել մայրցամաքային առաջնությանը:

Борцы с армянскими фамилиями исключены из состава сборной РФ
Сборная России исключила из своего состава борцов с армянскими фамилиями, которые должны были участвовать в чемпионате Европы в Баку (13-18 апреля).
Как сообщает 1ньюс.аз со ссылкой на агентство «Весь спорт», главный тренер сборной России по греко-римской борьбе Гоги Когуашвили объяснил, почему тренерский штаб решил не брать на чемпионат Европы в Баку Сейрана Симоняна и Миграна Арутюняна.
«Первоначально мы планировали проверить в этом весе победителя турнира Поддубного Сейрана Симоняна или финалиста этих соревнований Миграна Арутюняна, но были вынуждены отказаться от такого замысла», - сказал Когуашвили.
«Симонян травмировался и готовится к операции, а Арутюняна мы решили не включать в состав во избежание провокаций по понятным всем причинам. В спорте не должно быть политики, а борцы всегда выделялись своим дружелюбием. Не случайно же нас называют борцовским братством. У меня нет сомнений, что азербайджанская сторона примет все надлежащие меры по обеспечению мер безопасности для армян. Но ведь в любом обществе может найтись неуравновешенный элемент, действия которого невозможно будет предугадать и предотвратить»,- сказал он.