Ա. Մովսիսյան. «Որոշվել են կոնկրետ անելիքները»
Այսօր ստորագրվեց Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի արձանագրությունը: Այն ստորագրեցին հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահները` ՀՀ էներգետիկաի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը և Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Խըդըր Սապարալիևը:
Ա. Մովսիսյանը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ աշխատանքների արդյունքում բոլոր ուղղություններով որոշվել են կոնկրետ անելիքները, և ընդգծվել են այն հիմնական ուղղությունները, որոնց վրա պետք է աշխատանքները կենտրոնացվեն` կրթություն, առողջապահություն, տնտեսություն` հատկապես թեթև արդյունաբերության ոլորտում Հայաստանի հնարավորությունները և Թուրքմենստանի հումքային բազան օգտագործելու առումով, շինարարական արտադրանք:
«Թուրքմենստանում բավականին մեծ ծավալի շինարարական աշխատանքներ են իրականացվում, և այնտեղ կարիք կա շինարարական արտադրանքների: Իրենց համար հատկապես հետաքրքրություն են ներկայացնում մեր բազալտի և տրավերտինի քարերը: Հիմա բիզնեսմենները կաշխատեն իրար հետ և ընդհանուր լեզու կգտնեն հայկական շինարարական նյութերը Թուրքմենստան արտահանելու ուղղությամբ»,- հայտնեց Ա. Մովսիսյանը:
Նախարարի խոսքով, քննարկումներ են եղել նաև էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ, նշվել են հնարավոր ճանապարհները և հետագա բանակցությունների արդյունքում կհստակեցվեն Իրանի միջոցով իրականացվելիք համատեղ էներգետիկ ծրագրերը:

Армения, Туркменистан и Иран реализуют энергетические программы
Сегодня подписан протокол второго заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Туркменистаном. Протокол подписали сопредседатели армяно-туркменской межправительственной комиссии, министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян и вице-премьер Туркменистана Хыдыр Сапаралиев.
А.Мовсисян сообщил журналистам, что в результате работ межправительственной комиссии определены конкретные шаги по всем направлениям, установлены те основные сферы, на которых должно быть сосредоточено внимание – образование, строительные материалы, здравоохранение, экономика, особенно в плане использования возможностей Армении в легкой промышленности и сырьевой базы Туркменистана.
«В Туркменистане реализуются в довольно крупном масштабе строительные работы, есть большая потребность в строительных материалах. Особый интерес для них представляют наш базальт и травертин. Сейчас уже бизнесмены будут работать друг с другом и найдут общий язык в направлении экспорта армянских строительных материалов в Туркменистан», - сообщил А.Мовсисян.
По словам министра, обсуждено также сотрудничество в сфере энергетики, определены возможные пути и в результате дальнейших переговоров будут уточнены совместные энергетические программы, в которых будет участвовать и Иран.