Ա. Մովսիսյան. «Որոշվել են կոնկրետ անելիքները»
Այսօր ստորագրվեց Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի արձանագրությունը: Այն ստորագրեցին հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահները` ՀՀ էներգետիկաի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը և Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Խըդըր Սապարալիևը:
Ա. Մովսիսյանը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ աշխատանքների արդյունքում բոլոր ուղղություններով որոշվել են կոնկրետ անելիքները, և ընդգծվել են այն հիմնական ուղղությունները, որոնց վրա պետք է աշխատանքները կենտրոնացվեն` կրթություն, առողջապահություն, տնտեսություն` հատկապես թեթև արդյունաբերության ոլորտում Հայաստանի հնարավորությունները և Թուրքմենստանի հումքային բազան օգտագործելու առումով, շինարարական արտադրանք:
«Թուրքմենստանում բավականին մեծ ծավալի շինարարական աշխատանքներ են իրականացվում, և այնտեղ կարիք կա շինարարական արտադրանքների: Իրենց համար հատկապես հետաքրքրություն են ներկայացնում մեր բազալտի և տրավերտինի քարերը: Հիմա բիզնեսմենները կաշխատեն իրար հետ և ընդհանուր լեզու կգտնեն հայկական շինարարական նյութերը Թուրքմենստան արտահանելու ուղղությամբ»,- հայտնեց Ա. Մովսիսյանը:
Նախարարի խոսքով, քննարկումներ են եղել նաև էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ, նշվել են հնարավոր ճանապարհները և հետագա բանակցությունների արդյունքում կհստակեցվեն Իրանի միջոցով իրականացվելիք համատեղ էներգետիկ ծրագրերը:

The protocol of the second session of the Armenia-Turkmenistan Inter-Governmental Commission on Economical Cooperation was signed Thursday by Armenia’s Minister of Energy Armen Movsisian and Turkmenistan’s Prime Minister Khydyr Saparliev, who is on a visit to Yerevan.
Armen Movsisian told journalists that the session resulted in determining the concrete steps to be taken between the two countries. He said that parties ticked the key spheres to be focused – education, building industry, health, economy, and paid especial attention to Armenian potential for light industry and Turkmen raw.
“There are quite large construction works, carried out in Turkmenistan, and there is a great need in building materials there,” said Movsisian. “Mostly, they are interested in Armenian basalt and travertine. The two countries’ businessmen have been starting cooperation and will soon reach agreements on exporting of Armenian building materials to Turkmenistan.”
Included in the session’s agenda was item of cooperation in field of energy. According to Minister Movsisian, parties determined possible ways of cooperation and trilateral energy projects to be carried out jointly by Armenia, Turkmenistan and Iran.